همراه شما در قلب بازار آهن

۰۲۱ ۲۲۰۱۱۴۵۰

تماس با ما
منو اصلی
تماس با فولاژ

هم اکنون تماس بگیرید!

۰۲۱-۲۲۰۱۱۴۵۱

Slider

شما اینجا هستید:   خانه  ››  تیتانیوم

اطلاعات فنی و قیمت گریدهای تیتانیوم

تیتانیوم و انواع آن

تیتانیوم از جمله فلزات سبک، مستحکم و مقاوم در برابر خوردگی جدول تناوبی است که از آن به عنوان یکی از فلزات سازه‌های مهندسی یاد می‌شود.
ترکیبات حاوی تیتانیوم تقریبا در تمام سنگ‌های معدنی به مقدار کم یافت می‌شود. از جمله سنگ‌های معدنی شناخته شده تیتانیوم می‌توان به ilmenite و rutile اشاره کرد.

استخراج فلز تیتانیوم

سنگ‌های معدنی نام‌برده در دمای بالا قرار داده می‌شوند و در آن دما، کربن و کلر به آن‌ها اضافه می‌شود. نتیجه این واکنش، بدست آمدن TiCl4 می‌باشد. پس از آن TiCl4 توسط منگنز مذاب در محافظت گاز آرگون و در دمای ۸۰۰ درجه سانتی گراد احیا شده و تیتانیوم فلزی به صورت جامد اسفنجی حاصل می‌شود. پس از آن، منیزیوم و منیزیوم کلرید اضافی از طریق افزایش دما و تبخیر، از ساختار خارج می‌شود.

خواص عمومی تیتانیوم

تیتانیوم، فلزی داکتیل به چگالی نصف فولاد و حدود دوبرابر آلومینیوم است. تیتانیوم خواص انتقال الکتریکی و حرارتی چندان بالایی ندارد و به عنوان عایق عمل می‌کند. این فلز در دسته مواد پارامغناطیس (مواد با واکنش کم نسبت به آهن‌ربا) قرار می‌گیرد.
تیتانیوم قابلیت آلیاژسازی با بسیاری از فلزت و هم‌چنین برخی از عناصر غیر فلزی را دارد و به این دلیل، جز مواد مهندسی‌ای است که استفاده از آن در صنعت امروزی رو به افزایش است.
 برخی از آلیاژهای تیتانوم دارای استحکام کششی بالاتری از فلز خالص آن هستند. علاوه بر آن، تیتانیوم و آلیاژهای آن، مقاومت به خوردگی بسیار مطلوبی در اکثر شرایط محیطی دارند که علت آن، تشکیل لایه محافظی روی سطح فلز، تحت عنوان لایه پسیو (passive Layer) است.

کاربرد تیتانیوم و آلیاژهای تیتانیوم

ترکیب استحکام بالا، چگالی پایین و مقاومت به خوردگی بسیار بالای تیتانیوم و آلیاژهای آن، منجر به استفاده گسترده از این فلز در صنایع هوافضا شده است. از جمله این کاربردها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ساخت هواپیما
 • ساخت سفینه‌های فضایی
 • بدنه و اجزای موشک‌ها

هم‌چنین، استفاده از تیتانیوم در صنعت کشتی سازی نیز رو به افزایش قرار گرفته است.
 به غیر از موارد ذکر شده، از جمله کاربردهای اصلی تیتانیوم در مصارف پزشکی و ساخت ایمپلنت‌ها و عضو‌های جایگزین در بدن می‌باشد. علت استفاده از تیتانیوم به عنوان ایمپلنت، علاوه بر موارد ذکر شده، عدم واکنش سمی بین تیتانیوم و بافت بدن در محیط داخلی است.
 از جمله جدیدترین تکنیک‌های ساخت اعضای مصنوعی بدن می‌توان به تکنیک ساخت افزایشی با استفاده از دستگاه‌های پرینتر سه بعدی اشاره کرد. در این تکنیک نیز، تیتانیوم به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد.
از تیتانیوم در ساخت یکی از معرو‌ترین آلیاژهای حافظه دار با نام نایتینول (NiTi) استفاده می‌شود. این آلیاژ، دارای خواص حافظه داری بی‌نظیری در دماهای بالا می‌باشد.

ترکیبات تیتانیوم با مواد غیر فلزی

همان‌طور که پیش‌تر نیز گفته شد، تیتانیوم قابلیت ترکیب با برخی از مواد غیر فلزی را نیز دارد. از جمله این عناصر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هیدروژن
 • نیتروژن
 • سیلیکون
 • کربن
 • بور
 • گوگرد

برخی از این ترکیبات، نظیر TiC، TiB2 و TiN دارای انرژی آزاد بسیار پایینی هستند و این امر منجر به پایداری زیاد آن‌ها در دماهای مختلف می‌شود. این ترکیبات سخت و دیرگداز هستند و می‌تواندد با توجه به این خواص ذکر شده، به عنوان پوشش‌های نفوذی مورد استفاده قرار بگیرند.
به طور کلی تیتانیوم از جمله مواد با والانس های متفاوت است. در دمای اتاق سه یون ۲+، ۳+ و ۴+ تیتانیوم می‌تواند به صورت پایدار و هم‌زمان وجود داشته باشد. در واقع همین تفاوت و گستردگی والانس لایه آخر تیتانیوم و ایجاد یون‌های متفاوت منجر به توانایی آن برای ترکیب شدن با گروه‌های مختلف جدول تناوبی مندلیف شده است.

گریدهای تیتانیوم

از جمله معروف‌ترین گریدهای تیتانیوم و آلیاژهای آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • گرید ۱
 • گرید۲
 • گرید ۵
 • گرید ۶
 • گرید ۲۳ (مصارف پزشکی)

تمام این گریدها می‌توانند به صورت لوله، ورق، توری و چهار پهلو تولید و عرضه شوند.

قیمت تیتانیوم

قیمت تیتانیوم به دلیل مصارف محدود و خاص، مانند آهن‌آلات قیمت مدون و روزانه ندارد. این فلز به صورت عمده و برای عموم در بازار به فروش نمی‌رسد. با این وجود، برای رفاه حال مصرف‌کنندگان، مسئولان فولاژ بر آن شده‌اند که تمامی گرید‌های تیتانیوم و با هر مقدار وزن درخواستی را در اختیار آن‌ها قرار دهند.
 برای اطلاع از قیمت روزانه تیتانیوم و آلیاژهای پایه تیتانیوم، می‌توانید با کارشناسان فولاژ از طریق مسیرهای ارتباطی زیر تماس حاصل نمایید تا در کم‌ترین زمان، در جریان جدیدترین نرخ‌های مربوط به تیتانیوم و آلیاژهای پایه تیتانیوم قرار بگیرید.