همراه شما در قلب بازار آهن

۰۲۱ ۲۲۰۱۱۴۵۰

تماس با ما
منو اصلی
تماس با فولاژ

هم اکنون تماس بگیرید!

۰۲۱-۲۲۰۱۱۴۵۱

Slider

شما اینجا هستید:   خانه  ››  فولاد فنر

اطلاعات فنی و قیمت گریدهای فنر

فنر و انواع آن

فولاد فنر از جمله فولادهای آلیاژی به شمار می‌رود که دارای خواصی خاص و منحصر به فرد نسبت به سایر فولادهای تولیدی است. از جمله این خواص، همان‌طور که از نام آن پیداست، خاصیت فنری بودن فولاد تولید شده است. اما خاصیت فنری چیست و چگونه به صورت کمی انداز‌گیری می‌شود؟ در ادامه به توضیح علمی این پدیده می‌پردازیم.
خاصیت فنری در علم و مهندسی مواد، توسط دیاگرام تنش-کرنش فولاد مشخص می‌شود. این دیاگرام به دو منطقه کلی تغییر شکل الاستیک و تعییر شکل پلاستیک تقسیم می‌گردد. در منطقه تغییر شکل الاستیک، فولاد تحت تنش، پس از باربرداری به حالت اولیه خود برمی‌گردد و هیچ تغییری در ساختار آن به وجود نمی‌آید.
 اما اگر بار اعمالی، از مقدار مشخصی بیش‌تر شود، فولاد وارد منطقه تغییر شکل پلاستیک می‌شود که از آن پس تا زمان تخریب کامل نمونه، هر گونه تغییری در ساختار فولاد، غیر قابل بازگشت است. این مقدار مشخص که نقطه جداکننده منطقه تغییر شکل الاستیک و پلاستیک از یکدیگر می‌باشد، نقطه تنش تسلیم ماده نامیده می‌شود.
 بدیهی است برای داشتن فولادی با خاصیت فنری، نیاز به مقادیر تنش تسلیم بالا و در واقع بزرگ‌تر کردن منطقه تغییر شکل الاستیک است.

دسته‌بندی فولاد فنر

علاوه بر خاصیت فنری، فولاد تولید شده با توجه به محل مورد استفاده خود، باید بتواند خواص دیگری نظیر مقاومت به شکست خستگی و مقاومت به خوردگی را نیز دارا باشد. وجود این خواص متنوع، منجر به تقسیم فولاد فنر به سه دسته کلی زیر شده است:

فولاد فنر کربن بالا

این دسته، ارزان‌ترین و در دسترس‌ترین فولاد فنر موجود در بازار می‌باشند، دارای کاربری‌های عمومی می‌باشند و برای کاربرد در مصارف خاص توصیه نمی‌شوند.

فولاد فنر آلیاژی

این دسته، دارای مقاومت به شکست خستگی بالاتری می‌باشند و در مکان‌هایی که فولاد، تحت تنش‌های دینامیکی و تناوبی قرار دارد، به کار می‌رود. از جمله عناصر آلیاژی در این دسته، می‌توان به نیکل، کروم، منگنز و وانادیوم اشاره کرد.

فولاد فنر استنلس


این فولاد در مکان‌هایی که دارای محیط کاری اکسیدی و یا احیایی است مورد استفاده قرار می‌گیرد و به عنوان مانعی در مقابل شکست بر اثر خوردگی عمل می‌کند.

کاربرد فولاد فنر

همان‌طور که اشاره شد، فولاد فنر در مواردی مورد استفاده قرار می‌گیرد که خواص منطقه الاستیک وسیع، مورد نیاز است. از جمله کاربردهای فولاد فنر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ساخت فنرهای در ابعاد مختلف
  • استفاده در سیستم تعلیق خودرو
  • ساخت انواع واشر در ابعاد مختلف

گریدهای فولاد فنر

از جمله معروف‌ترین گریدهای فولاد فنر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • CK60
  • CK75
  • ۷۱۷۶
  • ۷۱۰۳
  • ۸۱۵۹

از بین موارد نام‌برده شده، دو مورد اول به صورت وارداتی در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد و مورد سوم، توسط کارخانه فولاد آلیاژی یزد تولید می‌گردد.

قیمت فولاد فنر

قیمت فولاد فنر متناسب با نوع کاربرد آن و گرید انتخابی تعیین می‌شود. به عنوان مثال، فولاد فنر کربن بالا از جمله فولادهای ارزان موجود در بازار می‌باشد اما در مقابل، قیمت فولاد فنر آلیاژی بالاتر از گریدهای دیگر می‌باشد. برای اطلاع از قیمت روزانه فولاد فنر می‌توانید با کارشناسان فولاژ از طریق مسیرهای ارتباطی زیر تماس حاصل نمایید تا در کم‌ترین زمان، در جریان جدیدترین نرخ‌های مربوط به فولاد فنر قرار بگیرید.