همراه شما در قلب بازار آهن

۰۲۱ ۲۲۰۱۱۴۵۰

تماس با ما
منو اصلی
تماس با فولاژ

هم اکنون تماس بگیرید!

۰۲۱-۲۲۰۱۱۴۵۱

Slider

ورق

ورق از جمله مهم‌ترین فرآورده‌های بر پایه آهن است به طوری که کیفیت سطح و ضخامت نهایی ورق به تنهایی می‌تواند عیار کارخانه تولیدکننده آن را مشخص کند. ورق از طریق فرآیند نورد تولید می‌شود و با توجه به ضخامت نهایی، استفاده از نورد گرم یا سرد و هم‌چنین عملیات ثانویه اعمالی روی آن، دارای کاربردهای متنوع و گسترده می‌باشد.
از جمله پرکاربردترین ورق‌ها در صنعت، ورق نورد گرم یا ورق سیاه است. این محصول به دلیل ضخامت‌های بیشتر نسبت به ورق نورد سرد، تکنولوژی ساده‌تر و متعاقبا ارزان‌تری را دارا می‌باشد و معمولا سعی می‌شود در مصارف عمومی از آن استفاده شود.
ورق پس از پیش‌گرم سازی تختال (Slab) اولیه، از زیر چندین غلطک با قطرهای مختلف عبور می‌کند تا به ضخامت نهایی خود برسد و پس از آن در صورت عدم نیاز به عملیات ثانویه، به صورت کلاف رول می‌شود و در اختیار مصرف‌کننده قرار می‌گیرد.

سوالات متداول

همان‌طور که گفته شد، بسته به اینکه چه نوع ورقی مورد استفاده قرار گیرد، موارد استفاده از آن بسیار گسترده و متنوع می‌باشد. از جمله کاربردهای اصلی ورق می‌توان به صنعت خودروسازی، تولید مخازن ذخیره سیالات، ساختمان سازی و صنایع هوافضا اشاره کرد.

از جمله معروف‌ترین عملیات ثانویه بر روی ورق‌های تولیدی، گالوانیزه کردن آن‌ها می‌باشد. ورق‌های تولیدی به شدت در مقابل خوردگی و زنگ زدن آسیب پذیر هستند و از آن‌جایی که ورق‌ها در بیشتر کاربردهای خود در تماس با سیالات می‌باشند، پدیده خوردگی در آن‌ها شدت می‌یابد. اگر ورق فولادی توسط عنصر روی پوشش داده شود، مقاومت آن در برابر زنگ‌زدگی به طور چشم‌گیری افزایش می‌یابد که خود منجر به افزایش طول عمر ورق و کاهش هزینه‌های تحمیلی در دراز مدت می‌گردد.

همانند ورق گالوانیزه، این ورق نیز ناشی از انجام عملیات پوشش‌دهی بر روی ورق فولادی می‌باشد. در ورق قلع اندود، عنصر قلع به منظور افزایش مقاومت ورق به سایش و خوردگی با استفاده از تکنیک‌هایی ساده بر روی ورق پوشش‌دهی می‌شود.

به طور کلی، بنابر دلایل زیر، رسیدن به ضخامت‌های خیلی کم با محدودیت روبرو است:

  • ضعف در تکنولوژی خط نورد
  • عدم استفاده از غلطک با جنس و ابعاد مناسب
  • عدم توانایی تختال در تحمل بارهای تحمیلی از جانب غلطک و ایجاد تغییر فرم پلاستیک، غیر یکنواختی و پارگی در ورق

به منظور کاهش نیروی اعمالی برای ایجاد تغییر شکل، از عملیات پیش‌گرم سازی استفاده می‌شود. این کار علاوه بر کاهش فشار بر روی غلطک‌ها  و افزایش عمر آن‌ها، باعث کاهش تنش باقیمانده در ورق از طریق انجام پدیده تبلور مجدد می‌گردد.

بسته به اندازه کلاف، نوع ورق و کارخانه تولید کننده، وزن ورق می‌تواند متغیر باشد. در جدول زیر وزن انواع ورق‌های موجود در کشور را می‌توانید مشاهده بفرمایید.