همراه شما در قلب بازار آهن

۰۲۱ ۲۲۰۱۱۴۵۰

تماس با ما
منو اصلی
تماس با فولاژ

هم اکنون تماس بگیرید!

۰۲۱-۲۲۰۱۱۴۵۱

Slider

میلگرد

میلگرد مقطعی با شکل ظاهری استوانه توپر است که با توجه به تنوع وسیع در ضخامت‌ و شکل ظاهری موجود، برای کاربردهای متعدد و متنوعی می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. میلگرد به طور کلی توسط فرایند نورد گرم تولید می‌شود و پس از این فرایند، در صورت نیاز، عملیات ثانویه روی آن انجام می‌گردد.
این محصول فولادی، توانایی بالا بردن استحکام برشی در بتن‌های ساختمانی را دارد و به همین دلیل در این صنعت مورد اقبال گسترده‌ای قرار گرفته است. میلگرد به عنوان مکمل بتن مصرفی در ساختمان، برای ساخت محصولی مقاوم در برابر انواع بارهای استاتیکی و دینامیکی با نام بتن آرمه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
از دیگر محصولات با مقطع مشابه می‌توان به مفتول اشاره کرد. این محصول با دارا بودن ضخامت‌های کوچکتر نسبت به میلگرد و هم‌چنین انعطاف پذیری قابل توجه، در مواردی که قصد ایجاد اتصال نیمه پایانی یا موقت داریم، می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. مفتول‌ها به طور معمول به شکل کلاف، باجنس‌ها و ضخامت‌های مختلف قابل تهیه می‌باشند.

سوالات متداول

  • میلگرد ساده یا بدون آج (A1)
  • میلگرد آج‌دار با آج ساده (A2)
  • میلگرد آج‌دار با آج جناقی (A3)
  • میلگرد آج دوکی (A4)

عمده تفاوت میلگردهای نام برده شده در بالا در ترکیب شیمیایی و تکنولوژی ساخت آن‌ها می‌باشد. به عنوان مثال، میلگرد A1 به دلیل دارا بودن سیلیسیوم زیاد و کربن کم‌، دارای ساختاری منعطف‌تر نسبت به سایر گونه‌ها می‌باشد و در مقابل میلگرد A3 دارای ساختاری صلب‌تر می‌باشد و مقاوت برشی کمتری را تحمل می‌کند.

در حال حاضر دو نوع میلگرد ‌A2 و A3 به دلیل خواص اصلاح شده، بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند، به طوری که عمده تولید میلگرد در ایران از نوع A3 می‌باشد.
لازم به ذکر است تولید میلگرد A4 با توجه به پیشرفت تکنولوژی و امکان ساخت آن با هزینه تمام شده کم‌تر، رو به افزایش است.

برخلاف میلگرد، برای تولید سیم مفتول از روش نورد گرم استفاده نمی‌شود بلکه به طور معمول از تکنیک کشش سیم برای ساخت محصول نهایی کمک گرفته می‌شود.
این تکنیک به این صورت می‌باشد که مقداری از بیلت (Billet) اولیه از سطح مقطعی دایره‌ای شکل عبور و به دستگاه کشش سیم متصل می‌شود. با کشیدن بیلت از یک سمت، تمام آن پس از عبور از سطح مقطع مذکور به شکل سیم با قطر مشخص در‌می‌آید. برای رسیدن به قطر نهایی، این عمل با سطح مقطع‌های با قطر کمتر ادامه می‌یابد.

به عنوان یک کاربرد کلی می‌توان اینگونه ذکر کرد که اگر در مکانی، سازه بتنی مورد استفاده، تحت تنش‌های برشی باشد، برای جلوگیری از تخریب و فروپاشی نیاز به میلگرد غیرقابل چشم‌پوشی است.
از مفتول هم در حوزه‌های متفاوتی نظیر آرماتور بندی، آماده‌سازی قالب و نجاری استفاده می‌کنند.