همراه شما در قلب بازار آهن

۰۲۱ ۲۲۰۱۱۴۵۰

تماس با ما
منو اصلی
تماس با فولاژ

هم اکنون تماس بگیرید!

۰۲۱-۲۲۰۱۱۴۵۱

Slider

لوله

لوله پروفیلی است با مقطع دایره که به صورت استوانه ای توخالی تولید و از آن برای انتقال آب و سایر سیالات موجود در مصارف خانگی یا صنعتی استفاده می‌شود. بسته به محل استفاده و سیال درون آن، جنس لوله و قطر داخلی و خارجی آن می‌تواند کاملا متغیر باشد. امروزه لوله‌های فلزی نظیر لوله‌های فولادی و مسی و هم‌چنین لوله‌های پلیمری به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند.
در یک دسته‌بندی کلی، می‌توان لوله‌های فلزی را در دو گروه لوله‌های درز دار و لوله‌های بدون ‌درز (مانیسمان) طبقه بندی کرد.‌
از جمله نکات بسیار مهم در خصوص خطوط لوله مورد استفاده در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، ایجاد شرایط مناسب در محل اتصال لوله‌ها برای جلوگیری از خوردگی و اکسیداسیون آن‌ها می‌باشد. در صورت به وجود آمدن این مشکل، امکان ایجاد خسارات سنگین مالی و جانی ناشی از نشت مواد درون لوله به خارج آن بسیار محتمل می‌باشد. گفته می‌شود ۳ الی ۵ درصد از تولید ناخالص ملی کشورهای توسعه یافته، صرف هزینه‌های مربوط به خوردگی و اکسیداسیون می‌شود و طبعا خطوط لوله طویل موجود در صنایع نامبرده شده، سهمی عمده در این هزینه‌های تحمیلی دارد.

سوالات متداول

برای ساخت لوله بدون ‌درز (مانیسنان)  از تکنیک ریخته‌گری گریز از مرکز استفاده می‌شود. در این روش، مذاب فلز یا آلیاژی که قرار است لوله از آن ساخته شود، به درون محفظه‌ای گردان با ابعاد مشخص و مهندسی شده قرار می‌گیرد و شکل محصول نهایی بدون به وجود آمدن درز، ساخته می‌شود.

به طور کلی لوله‌های بدون درز  را می‌توان در دسته های زیر طبقه بندی کرد:

  • مانیسمان
  • گوشت‌دار
  • سبک

همان‌طور که پیش‌تر نیز ذکر شد، به دلیل تنوع زیاد در جنس لوله‌های تولیدی، لوله‌ها قابلیت استفاده در مصارف جزیی مانند لوله‌های پلیمری مورد استفاده در خانه‌ها تا مصارف عمده نظیر لوله‌های انتقال نفت و فرآورده‌های مشابه را دارا می‌باشد.

به منظور جلوگیری از این اتفاق در لوله‌های انتقال نفت، گاز و پتروشیمی از روش سنتی قیرگونی کردن محل اتصال لوله‌ها به یکدیگر استفاده می‌شود. روش دیگر جهت محافظت از خوردگی و اکسیداسیون لوله‌ها، استفاده از روش حفاظت کاتدی یا استفاده از ماده‌ی فداشونده می‌باشد.

همان‌طور که گفته شد، لوله‌ها در ابعاد متفاوت و از جنس‌های مختلف ساخته می‌شوند. این دو عامل سبب ایجاد بازه‌ی وسیعی از وزن نهایی لوله‌ها شده است که می‌توانید در جدول زیر مشاهده بفرمایید.