همراه شما در قلب بازار آهن

۰۲۱ ۲۲۰۱۱۴۵۰

تماس با ما
منو اصلی
تماس با فولاژ

هم اکنون تماس بگیرید!

۰۲۱-۲۲۰۱۱۴۵۱

Slider

شما اینجا هستید:   خانه  ››  فولاد نیتراته

اطلاعات فنی و قیمت گریدهای نیتراته

فولاد نیتراته و انواع آن

فولاد نیتراته (Nitriding Steel) از جمله فولادهای آلیاژی با سختی سطحی بالا و مرکزی نرم می‌باشد. فولاد نیتراته، همانند فولاد سمانته از تکنیک سخت کاری سطحی شیمیایی استفاده می‌کند. در این تکنیک، فولاد انتخاب شده در معرض نیتروژن اتمی قرار گرفته و با تشکیل نیتریدهای سفید رنگ در سطح فولاد، سختی مورد نیاز و مطلوب، ایجاد می‌شود. عملیات نیتروژن دهی به دو صورت مایع و گازی صورت می‌پذیرد.
 در روش مایع، نمونه فولادی مد نظر، در حمام‌های نمک نیتریدی، نظیر حمام نمک سیانیدی قرار می‌گیرد. این حمام‌های نمک دمایی بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ درجه سانتی‌گردا دارند. پس از تماس مذاب حمام نمک با سطح فولاد، واکنش‌های مدنظر انجام شده و نیترید‌های سخت در سطح فولاد تشکیل می‌شوند.
 با قرار دادن فولاد در این حمام‌ها برای مدت‌های طولانی، غلطت نیتروژن آزاد شده و به تبع آن نیترید تشکیل شده و میزان نفوذ نیترید در عمق افزایش می‌یابد. برای بدست آوردن و کنترل میزان نیترید تشکیل شده در سطح و عمق‌های مختلف فولاد، از قانون دوم فیک استفاده می‌شود.

از جمله تفاوت‌های عمده روش نیتراته نسبت به روش سمانته، دمای کاری پایین‌تر برای انجام واکنش مدنظر است، چرا که نیتروژن بر خلاف کربن، در دماهای پایین‌تری می‌تواند میزان انحلال خود در آهن را افزایش دهد.

عناصر آلیاژی فولاد نیتراته

در فولادهای نیتراته، مقدار غلظت کربن موجود، بین ۰٫۲ تا ۰٫۴۵ درصد وزنی متغیر است. به منظور ایجاد توانایی عملیات حرارتی در فولاد مورد نظر، عناصر آلیاژی کروم و مولیبدن به طور گسترده در این دسته از فولاد‌های آلیاژی استفاده می‌شوند.
 حضور این عناصر آلیاژی، دماغه‌ی دیاگرام TTT را به سمت راست می‌برد و کار برای عملیات کوئنچ را ساده می‌کند. علاوه بر آن از آلومینیوم و وانادیوم به منظور ساخت نیترید در سطح فولاد آلیاژی استفاده می‌شود. این نیتریدها بسیار سخت و پایدار هستند و تا عمق مشخصی از فولاد می‌توانند نفوذ کنند.

خواص فولاد نیتراته

از جمله خواص شاخص فولاد نیتراته می‌توان به سختی بسیار بالا، مقاومت به سایش و خوردگی مناسب و راحتی ساخت آن اشاره کرد، اما از طرفی، نیتریدهای تشکیل شده در سطح فولادهای نیتراته به شدت ترد و شکننده هستند و می‌توانند در مکان‌هایی که تحت ضربه‌های متوالی هستند دچار شکست شوند.
نکته حائز اهمیت درباره فولادهای نیتراته این است که، ماشین کاری‌های مورد نظر قطعه وشکل نهایی آن، باید پیش از عملیات نیتراته کردن انجام شود چرا که پس از انجام این عملیات، سطح فولاد سخت ولی ترد می‌شود وامکان لب‌پر شدن و شکستن قطعه در حین ماشین‌کاری بسیار زیاد است.

کاربرد فولاد نیتراته

همان‌طور که گفته شد، از فولادهای نیتراته در مکان‌هایی که نیاز به سختی سطحی و مقاومت به سایش بالا است استفاده می‌شود. از جمله این کاربردها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تولید چرخ دنده
  • ساخت شفت
  • اجزای داخلی اتومبیل
  • پیچ و مهره‌های نسل جدید

گریدهای فولاد نیتراته

به طور کلی هر فولادی که تحت عملات حرارتی نیتراته کردن قرار بگیرد، فولاد نیتراته نام‌گذاری می‌شود اما از بین تمام گرید‌های مورد استفاده، از گریدهای زیر به میزان بیش‌تری در صنعت استفاده می‌شود:

  • ۱٫۸۵۰۵
  • ۱٫۸۵۰۷
  • ۱٫۸۵۰۹
  • ۱٫۸۵۱۵
  • ۱٫۸۵۵۰

قیمت فولاد نیتراته

قیمت فولاد نیتراته می‌تواند بسیار متغیر باشد، چرا که تکنیک عملیات نیتروژن‌دهی بسیار گسترده است. نوع و دمای حمام نمک انتخابی در میزان قیمت تمام شده فولاد نیتراته تاثیر گذار است. علاوه بر آن، تکنیک‌های گازی و پلاسمای نیتروژن دهی نیز موجود می‌باشند که به نسبت گران‌تر از تکنیک مایع هستند. برای اطلاع از قیمت روزانه فولاد نیتراته می‌توانید با کارشناسان فولاژ از طریق مسیرهای ارتباطی زیر تماس حاصل نمایید تا در کم‌ترین زمان، در جریان جدیدترین نرخ‌های مربوط به فولاد نیتراته قرار بگیرید.