همراه شما در قلب بازار آهن

۰۲۱ ۲۲۰۱۱۴۵۰

تماس با ما
منو اصلی
تماس با فولاژ

هم اکنون تماس بگیرید!

۰۲۱-۲۲۰۱۱۴۵۱

Slider

شما اینجا هستید:   خانه  ››  نیکل

اطلاعات فنی و قیمت گریدهای نیکل

نیکل و انواع آن

استفاده از نیکل در ساخت ابزارآلات و سازه‌های انسانی، قدمتی به اندازه تاریخ تمدن بشر دارد. بررسی‌های انجام شده از سازه‌های باستانی، نشان می‌دهد که از نیکل، در ساخت تسلیحات، ابزار کشاورزی و هم‌چنین تولید سکه استفاده شده است.
فلز نیکل به آسانی توانایی ساختن آلیاژ با عناصر دیگر را دارد و با بسیاری از فلزات دیگر در دمای اتاق محلول جامد تشکیل می‌دهد. از جمله این فلزات می‌توان به مس، آهن و کروم اشاره کرد.
 از طرفی، نیکل دارای خواص فیزیکی و مکانیکی منحصر به فرد زیر می‌باشد:

·        ضریب انبساط حرارتی کم

·        مقاومت الکتریکی بالا

·        حفظ استحکام در کارکردهای دما بالا

·        مقاومت به خوردگی

·        خواص مغناطیسی

این خواص به همراه قابلیت بالای ساخت محلول جامد، منجر به استفاده از نیکل و آلیاژهای پایه نیکل در صنایع مختلف شده است. از جمله قطعات و مکان‌هایی که از نیکل و آلیاژهای پایه نیکل استفاده می‌کنند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

·        پره توربین گازی

·        ساخت توربین بخار

·        خواص و مصارف درمانی

·        سیستم‌های تاسیات انرژی هسته‌ای

·        صنایع شیمیایی و پتروشیمی

·        ساخت آلیاژهای حافظه دار

·        ساخت آلیاژهای مغناطیسی

در ادامه به دسته‌بندی آلیاژهای نیکل می‌پردازیم و به طور مختصر خواص هر دسته را مورد ارزیابی قرار می‌دهیم.

دسته بندی آلیاژهای پایه نیکل

به طور کلی آلیاژهای پایه نیکل را می‌توان در گروه‌های زیر قرار داد:

·        آلیاژ نیکل-مس

·        آلیاژ نیکل-کروم

·        آلیاژ نیکل-آهن-کروم

سایر موارد نظیر آلیاژهای حافظه‌دار یا آلیاژهای مغناطیسی، دارای ترکیب‌های شیمیایی گسترده‌ای هستند و نمی‌توان آن‌ها را در یک دسته‌بندی جای داد.

آلیاژ نیکل-مس

این سری از آلیاژها، تحت عنوان تجاری و صنعتی Monel شناخته می‌شوند. از معروف‌ترین گریدهای Monel می‌توان به سری ۴۰۰ آن اشاره کرد. این آلیاژ، حاوی مقادیر کمتری از عناصر آهن و منگنز نیز می باشد. ترکیب شیمیایی حدودی Monel به شرح زیر است:

·        ۶۳ درصد نیکل

·        ۲۸ تا ۳۴ درصد مس

·        کمتر از ۲ درصد منگنز

·        ۲٫۵ درصد آهن

این آلیاژها، نسبت به نیکل خالص استحکام بالاتری دارند و از آن‌ها در بازیافت فرآورده‌های نفتی و ساخت زیر دریایی استفاده می‌شود. هم‌چنین، به دلیل ضریب انبساط حرارتی مناسب آلیاژ نیکل-مس از آن در ساخت مبدل‌های حرارتی نیز بهره می‌گیرند.

آلیاژ نیکل-کروم

می‌توان گفت آلیاژهای نیکل-کروم، معروف‌ترین آلیاژ پایه نیکل در صنعت جهانی کنونی می‌باشد به طوری که معروف‌ترین گریدهای آلیاژهای پایه نیکل، نظیر اینکونل، هستلوی و نیمونیک‌ها در این دسته قرار می‌گیرند. از آلیاژ نیکل-کروم در جایی استفاده می‌شود که به طور هم‌زمان، مقاومت به خوردگی و مقاومت حرارتی مورد نیاز باشد.
 این دسته به طور عمده از دو عنصر نام‌برده تشکیل شده است اما اگر محل مورد استفاده آن از حساسیت کمتری برخوردار باشد، مقداری آهن به منظور کاهش هزینه‌های تولید، به آلیاژ اضافه می‌شود.
 مقاومت حرارتی بالا و هم‌چنین مقاومت به خوردگی در دماهای کاری بالا، منجر به استفاده گسترده آلیاژهای نیکل-کروم در ساخت پره‌های توربین گازی شده است.
در توربین‌های گازی، فشار هوای تقویت شده با دمای حدودی ۱۲۰۰ درجه سانتی‌گراد با لایه اول پره‌های ثابت و متحرک برخورد می‌کند لذا از همین رو آلیاژ مورد استفاده باید توانایی تحمل چنین فشار و دمایی را داشته باشد. ترکیب شیمیایی حدودی آلیاژ نیکل-کروم به شرح زیر می‌باشد:

·        بیش از ۵۸ درصد نیکل

·        ۲۰ تا ۲۳ درصد کروم

·        حداکثر ۵ درصد آهن

·        حدود ۸ درصد مولیبدن

علاوه بر موارد ذکر شده، عناصری نظیر  نایوبیوم، کربن، آلومینیوم و تیتانیوم نیز در این سری از آلیاژها، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آلیاژهای مغناطیسی

همانطور که پیش‌تر نیز اشاره شد، نیکل نیز مانند آهن توانایی ایجاد خاصیت مغناطیسی در دمای محیط را دارا می‌باشد. وجود این خاصیت منجر به استفاده گسترده از آلیاژهای نیکل مغناطیسی در صنایع مرتبط شده است.
 از جمله کاربرد‌های جدید آلیاژهای مغناطیسی پایه نیکل، استفاده از آن‌ها در امور مربوط به پزشکی ترمیمی می‌باشد. عکس‌برداری سلولی و کنترل هایش دارو در محل دقیق بافت آسیب دیده از جمله مصارف پزشکی این دسته از آلیاژها می‌باشد.

آلیاژهای حافظه‌دار

آلیاژهای حافظه دار به آن دسته از مواد آلیاژی گفته می‌شود که نمودار تنش-کرنش‌ها نتاثر از دما و تنش اعمالی می‌تواند تغییر کند و پس از انجام وظیفه خود با برداشتن تنش اعمالی،در منطقه تغییر شکل پلاستیک، که سایر آلیاژها توانایی برگشت به حالت اولیه خود را ندارند، به آسانی به شکل اولیه خود برگردند.
 دو عنصر اصلی در ساخت چنین آلیاژهایی نیکل و تیتانیوم می‌باشند اما همان‌طور که اشاره شد، به دلیل گستردگی بسیار زیاد آلیاژهای حافظه‌دار، نمی‌توان ترکیب شیمیایی خاصی را به آن‌ها نسبت داد. از جمله مصارف این آلیاژ می‌توان به ساخت فنر در کاربردهای حساس و اتومات و هم‌چنین ساخت استند‌های پزشکی اشاره کرد.

قیمت نیکل و آلیاژهای پایه نیکل

قیمت نیکل و آلیاژهای پایه نیکل به دلیل خواص فیزیکی و مکانیکی منحصر به فرد ذکر شده و هم‌چنین کاربردهای خاص، نسبت به سایر آلیاژهای موجود در بازار بیش‌تر است.
  
برای اطلاع از قیمت روزانه نیکل و آلیاژهای پایه نیکل، می‌توانید با کارشناسان فولاژ از طریق مسیرهای ارتباطی زیر تماس حاصل نمایید تا در کم‌ترین زمان، در جریان جدیدترین نرخ‌های مربوط به نیکل و آلیاژهای پایه نیکل قرار بگیرید.