همراه شما در قلب بازار آهن

۰۲۱ ۲۲۰۱۱۴۵۰

تماس با ما
منو اصلی
تماس با فولاژ

هم اکنون تماس بگیرید!

۰۲۱-۲۲۰۱۱۴۵۱

Slider

شما اینجا هستید:   خانه  ››  فولاد عملیات حرارتی

اطلاعات فنی و قیمت گریدهای عملیات حرارتی

فولاد عملیات حرارتی و انواع آن

فولاد عملیات حرارتی (Heat Treatable Steel) ، از جمله فولادهای پرکاربرد در قطعاتی است که نیاز به مقاومت به ضربه بالایی دارند. این دسته از فولادها، به دلیل چقرمگی بسیار مناسب ناشی از عملیات حرارتی انجام شده، مقاومت بسیار بالایی در برابر تنش‌های دینامیک داشته و سیکل‌های تنشی زیادی را می‌توانند تحمل کنند. در ادامه، به بررسی چگونگی تاثیر انجام عملیات حرارتی بر افزایش چقرمگی و مقاومت به ضربه فولاد عملیات حرارتی می‌پردازیم.
در ابتدا، به منظور ساخت فولاد با سختی زیاد، قطعات را در درجه حرارت‌های بالا قرار داده و برای مدت زمانی مشخص، در آن دما نگه می‌داریم. لازم به ذکر است که دما و مدت زمان لازم برای انجام فرایند، متاثر از گرید فولاد انتخاب شده و ضخامت آن است.
 پس از همگن سازی کامل دمایی، قطعه فولادی موجود، به طور ناگهانی در آب یا روغن انداخته می‌شود. به این فرایند، کوئنچ کردن می‌گویند. نتیجه عملیات کوئنچ، به وجود آمدن ساختاری به نام مارتنزیت در فولاد است. این ساختار، سختی بسیار بالایی دارد اما از طرفی، ساختاری به شدت شکننده و ترد است و طبعا برای مصارف مورد استفاده فولاد که تحت ضربه‌های متوالی و تنش‌های دینامیک است، قابل استفاده نمی‌باشد.
به منظور رفع مشکل فوق، عملیات حرارتی تمپر کردن بر روی این فولادها انجام می‌شود. برای انجام این عملیات، فولاد مارتنزیت شده، مجددا به دمایی بالاتر از دمای محیط اما کمتر از فرایند پیشین برده می‌شود و برای مدتی طولانی در آن دما نگه داشته می‌شود. سپس کوره خاموش شده و فولاد به آرامی در محیط کوره یا هوا خنک می‌شود.
 در نتیجه انجام این فرایند، فولاد تولید شده، به ازای از دست دادن مقداری از سختی، چقرمگی خود را افزایش می‌دهد.

گریدهایی فولاد عملیات حرارتی

به طور کلی، فولادهای عمیات حرارتی، در ۴ گروه زیر تقسیم‌بدی می‌شوند:

 • فولاد عملیات حرارتی غیر آلیاژی
 • فولاد عملیات حرارتی حاوی منگنز
 • فولاد عملیات حرارتی حاوی کروم
 • فولاد عملیات حرارتی حاوی کروم-مولیبدن

تفاوت عمده گروه‌های نامبرده شده، اختلاف آن‌ها در سختی پذیری و عمق سختی فولاد تولید شده است. به عنوان مثال، فولاد عملیات حرارتی غیر آلیاژی دارای عمق سختی ۳ الی ۴ میلی‌متر می‌باشد اما فولاد عملیات حرارتی آلیاژی، توانایی ایجاد عمق سختی تا حدود ۱۰ الی ۱۲ میلی‌متر را دارد. از جمله پرکاربردترین گریدهای شناخته شده در بازار ایران می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ۷۲۲۵
 • ۵۹۱۹
 • Ck45
 • MO40

ترکیب شیمیایی فولاد عملیات حرارتی

این دسته از فولادها، شامل تعداد زیادی از گریدهای مختلف با دامنه ترکیب شیمیایی بسیار گسترده می‌باشند به همین دلیل نمی‌توان به نوع و حدود درصدی عناصر آلیاژی به کار رفته در آن‌ها اشاره کرد. اما از آنجایی که فولاد CK45 از معروف‌ترین و پرکاربردترین فولادهای مورد استفاده در ایران می‌باشد در زیر به بررسی ترکیب شیمیایی فولاد CK45 پرداخته ایم:

 • کربن ۰٫۴۲ تا ۰٫۵ درصد
 • سیلیسیوم ۰٫۱ تا ۰٫۴ درصد
 • منگنز ۰٫۵ تا ۰٫۸ درصد
 • فسفر و گوگرد کمتر از ۰٫۰۳۵ درصد

قیمت فولاد عملیات حرارتی

قیمت فولاد عملیات حرارتی نسبت به سایر فولادهای موجود، دارای بازه‌ی قیمتی وسیع‌تری می‌باشد. عناصر آلیاژی مورد استفاده، نوع عملیات حرارتی انجام شده، دما و زمان عملیات حرارتی اعمالی و قیمت قراضه فولاد، به طور مستقیم روی هزینه تمام شده قطعات تولیدی اثر می‌گذارد. برای اطلاع از قیمت روزانه فولاد عملیات حرارتی  می‌توانید با کارشناسان فولاژ از طریق مسیرهای ارتباطی زیر تماس حاصل نمایید تا در کم‌ترین زمان، در جریان جدیدترین نرخ‌های مربوط به فولاد عملیات حرارتی قرار بگیرید.