همراه شما در قلب بازار آهن

۰۲۱ ۲۲۰۱۱۴۵۰

تماس با ما
منو اصلی
تماس با فولاژ

هم اکنون تماس بگیرید!

۰۲۱-۲۲۰۱۱۴۵۱

Slider
شما اینجا هستید:    خانه  ››  مس

اطلاعات فنی و قیمت گریدهای مس

مس و انواع آن

مس و آلیاژهای بر پایه مس، از جمله فلزات غیر آهنی نسبتا پرکاربرد در صنعت می‌باشند. مس غیر آلیاژی دارای خواص و ویژگی‌های زیر می‌باشد:

·        هدایت الکتریکی زیاد

·        مقاومت به خوردگی

·        سادگی ساخت

·        تنش تسلیم مناسب

·        خواص تابکاری قابل کنترل

·        قابلیت لحیم کاری

وجود خواص نامبرده، موجب استفاده گسترده از مس، به عنوان ماده اصلی در صنایع الکترونیک شده است. هم‌چنین مس، به دلیل هدایت حرارتی مناسب، به عنوان مبدل‌های حرارتی، در سیستم‌های گرمایشی، مورد اتفاده قرار می‌گیرد.
بر اساس یک تقسیم بندی که توسط مجمع توسعه مس (
Copper Development Association) انجام شده است، می‌توان مس و آلیاژهای آن را در دو گروه عمده آلیاژهای کارشده و آلیاژهای ریخته‌گری قرار داد. در ادامه به توضیح هر کدام از این طبقه‌بندی‌ها می‌پردازیم.

دسته بندی مس و آلیاژهای مس

سری C100

این سری، شامل گریدهای مختلف مس خالص با میزان بیش از ۹۹ درصد مس می‌باشد. سری C100 بر حسب مقدار اکسیژن و ناخالصی‌های موجود در آن، به سه زیر گروه زیر تقسیم می‌شوند:

۱٫     مس الکترولیتی تصفیه شده (ETP, CDA100) که دارای ۹۹٫۹ درصد مس و بین ۰٫۰۲ تا ۰٫۰۵ اکسیژن می‌باشد. این دسته، ارزان‌ترین مس صنعتی موجود در بازار است.

۲٫     بدون اکسیژن. این زیر دسته از طریق ریخته‌گری مس کاتدی که به صورت الکترولیتی تصفیه شده در محیط احیایی مونوکسید کربن و نیتروژن بدست می‌آید و به دلیل عدم وجود فازهای میانی در دماهای کاری بالا، دچار ترک نمی‌شود. این زیر دسته به دلیل دارا بودن فرایند مخصوص، از زیر دسته قبلی گران‌تر است.

۳٫     مس اکسیژن زدایی شده. با اضافه کردن فسفر به مقدار کافی، تمام اکسیژن مس به پنتا اکسید فسفر (P2O5) تبدل می‌شود. این امر موجب جوش پذیری مناسب مس شده و به آن قابلیت تابکاری می‌دهد.

سری C200

 انواع برنج که از جمله معروف‌ترین آلیاژهای بر پایه مس می‌باشند، در این دسته قرار دارند. برنج حاصل ترکیب مس و روی است و میزان روی آن می‌تواند تا ۴۰ درصد افزایش یابد. عناصر دیگر مانند سرب، نیکل، منگنز، سیلیکون و آلومینیوم می‌توانند در این سری از آلیاژها باشند که مجموع مقدار آن‌ها به ندرت از ۴ درصد بیش‌تر می‌شود. از معروف‌ترین برنج‌های موجود در بازار برنج Cu70-Zn30 می‌باشد که به برنج فشنگ معروف است. این برنج دارای مقاومت به خوردگی خوب، قابلیت لحیم کاری مناسب و رنگ‌های جذاب جهت مصارف تزیینی می‌باشد. از دیگر سری‌های معروف برنج میتوان به برنج زرد اشاره کرد که حدود ۴۰ درصد روی دارد که منجر به تشکیل ساختار دو فازی و شکننده می‌شود و برای کارسرد مناسب نیست.

سری C300

این سری به برنج‌های سرب‌دار معروف هستند. سرب و مس در دمای اتاق در هم حل نمی‌شوند و غیر قابل ممزوج شدن می‌باشند. سرب معمولا به میزان ۳ تا ۵ درصد به منظور بهبود قابلیت ماشین‌کاری آلیاژ برنج، به آن اضافه می‌شود.

سری C400

 این سری، برنج‌های حاوی قلع می‌باشند. اضافه کردن ۱ درصد قلع به برنج فشنگ، منجر به افزایش مقاومت به خوردگی در محیط آب دریا می‌شود که به آن برنج دریایی می‌گویند. هم‌چنین اگر حدود ۱ درصد قلع به برنج زرد اضافه شود، برنجی با مقاومت در برابر روی زدگی ایجاد می‌شود که به آن برنج کشتی نیز می‌گویند.

سری C500

برنز از دیگر آلیاژهای شناخته شده مس می‌باشد که به طور کلی از مس و قلع تشکیل شده است. استحکام زیاد، مقاومت به سایش و مقاومت به خوردگی مناسب در آب دریا، از خواص اصلی این آلیاژ است.

سری C600

این سری، شامل آلیاژهای برنز-آلومینیوم می‌باشند که دارای سختی بسیار بالا، استحکام کششی زیاد، چقرمگی بالا و مقاومت به خوردگی مناسب هستند. علاوه بر آن آلیاژهای مس-سیلیسیوم نیز در این سری قرار می‌گیرند.

سری C700

 این سری از آلیاژها، حاصل ترکیب مس و نیکل می‌باشند و به آلیاژهای مفرغی معروف هستند. مقدار نیکل در این سری از آلیاژها بین ۱۰ تا ۳۰ درصد متغیر است. از این سری از آلیاژهای بر پایه مس برای ساخت انواع مبردهای دریایی و لوله‌های انتقال آب دریا استفاده می‌شود. از دیگر آلیاژهای این دسته می‌توان به ورشو‌ها  اشاره کرد. ورشوها اساسا آلیاژهای سه‌تایی مس، نیکل .و روی می‌باشند و دارای ساختار تک‌فازی مشابه برنج آلفا هستند. ورشوهای تک‌فاز استحکام متوسطی دارند و قابلیت کارسرد آن‌ها بسیار مناسب است به همین دلیل برای مصارفی که نیاز به کیفیت سطحی بالایی داریم، قابل استفاده هستند.

سری C800 و سری C900

 این دو سری، آلیاژهای ریختگی مس می‌باشند و می‌توانند از مس بسیار خالص با خلوص بیش از ۹۹٫۹۹۹ درصد تا مس‌های پر آلیاژ متغیر باشند. ریخته‌گری مس و آلیاژهای آن عمدتا به صورت پیوسته انجام می‌شود و سپس در ابعاد و شمش‌های مناسب برش زده می‌شوند.

قیمت مس و آلیاژهای مس

قیمت مس و  آلیاژهای مس بسته به گرید انتخاب شده و میزان خلوص آن‌ها می‌توانند تغییر کنند. به عنوان مثال، مس‌های با خلوص ۹۹٫۹۹۹ درصد به دلیل نیاز به فرایند بسیار پیچیده  و تجهیزات گران قیمت، هزینه تمام شده بسیار بالایی دارند و فقط در موارد بسیار ویژه مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  
برای اطلاع از قیمت روزانه مس و آلیاژهای مس می‌توانید با کارشناسان فولاژ از طریق مسیرهای ارتباطی زیر تماس حاصل نمایید تا در کم‌ترین زمان، در جریان جدیدترین نرخ‌های مربوط به مس و آلیاژهای مس قرار بگیرید.

مقالات مرتبط