همراه شما در قلب بازار آهن

۰۲۱ ۶۶۲۰۰۲۰۰

تماس با ما
منو اصلی
خرید محصولات

واحد فروش محصولات

۰۲۱-۶۶۲۰۰۲۰۰

Slider

شما اینجا هستید:   خانه  ››  کارخانه فولاد خوزستان

کارخانه فولاد خوزستان

معرفی کارخانه

شرکت فولاد خوزستان یکی از مهم‌ترین  مراکز تولید کننده فولاد خام در کشور می‌باشد. کارخانه فولاد خوزستان در سال ۱۳۵۲ در نزدیکی شهر اهواز افتتحاح شد. این کارخانه را می‌توان نخستین کارخانه تولید کننده آهن اسفنجی از طریق روش احیای مستقیم دانست.
فولاد خوزستان پس از کارخانه ذوب آهن اصفهان، بزرگترین تولیدکننده فولاد خام در کشور می‌باشد. این مجموعه طبق برنامه توسعه‌ای که به عنوان خط مشی خود مشخص کده‌اند، در فاز اول، ظرفیت تولید خود را به ۲٫۴ میلیون تن، در فاز دوم به ۳٫۲ میلیون تن و در فاز سوم که هم‌اکنون در آن قرار دارند، ظرفیت خود را به ۳٫۸ میلیون تن در سال رسانده‌اند. بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده توسط مسئولین کارخانه، پیش‌بینی شده است که ظرفیت تولید فولاد خام مجموعه فولاد خوزستان، در فاز چهارم خود به مقدار ۵٫۲ میلیون تن در سال برسد.
در ادامه به توضیح واحدهای مختلف این مجموعه و محصولات تولیدی آن می‌پردازیم.

واحدهای تولیدی فولاد خوزستان 

محصولات فولاد خوزستانمجموعه فولاد خوزستان را می‌توان به ۳ واحد تولیدی اصلی تقسیم کرد. این ۳ واحد عبارتند از:

  • واحد گندله‌سازی
  • واحد احیای مستقیم
  • واحد فولاد سازی

محصولات تولید شده در واحدهای اول و دوم می‌توانند وارد واحد سوم شده یا به طور مستقیم به سایر کارخانجات تولیدی، برای ساخت محصولات نهایی، تحویل داده شوند.
در ادامه، هر واحد را به تفکیک، بررسی می‌کنیم.

واحد گندله سازی

واحد گندله سازی فولاد خوزستان توانایی تولید بیش از ۶٫۴ میلیون تن گندله در سال دارد. به منظور تولید این میزان گندله در سال، فولاد خوزستان از دو مجموعه تولید گندله به صورت همزمان استفاده می‌کند. قطر گندله‌های تولیدی در فولاد خوزستان به طور کلی بین ۸ تا ۱۶ میلی‌متر می‌باشد و حاوی حداقل ۶۶ درصد آهن فلزی در ساختار خود می‌باشد. وچود این دو عامل، نشان‌دهنده این است که گندله تولید شده در فولاد خوزستان، به حالت استاندارد جهانی بسیار نزدیک است.

واحد احیای مستقیم

در واحد احیای مستقیم، گندله‌های تولید شده در مرحله قبل، به کمک سنگ آهک، دمش هوا و برخی افزودنی‌های دیگر به آهن اسفنجی تبدیل می‌شود.
واحد احیای مستقیم فولاد خوزستان به کمک ۳ مدول میدرکس و ۲ مدول زمزم، توانایی تولید حدود ۴ میلیون تن آهن اسفنجی در سال را دارد. مدول‌های میدرکس مجموعا ۲٫۲ میلیون تن و مدول‌های زمزم ۱٫۸ میلیون تن از حجم تولید نهایی را به عهده دارند.

واحد فولاد سازی 

واحد فولاد سازی فولاد خوزستان به کمک آهن اسفنجی تولید شده در مرحله قبل، به تولید محصولات نیمه‌نهایی و نهایی فولادی می‌پردازد. تکنیک مورد استفاده برای تولید محصولات فولادی در این کارخانه، استفاده از روش ریخته‌گری مداوم است.
فولاد خوزستان در این واحد، ۲ ماشین ۲ خطه برای تولید تختال و ۳ ماشین ۶ خطه برای تولید شمش اختصاص داده است.

محصولات فولاد خوزستان

بلوم تولیدی فولاد خوزسانهمانطور که پیش‌تر نیز گفته شد، فولاد خوزستان، به تولید محصولات نیمه‌نهایی و نهایی فولادی پرداخته است. این محصولات عبارتند از:

  • تختال
  • بیلت
  • بلوم

تمامی محصولات نامبرده شده از ذوب کردن آهن اسفنجی تولید شده توسط کارخانه در کوره‌های قوس الکتریکی و ریخته‌گری مداوم در خطوط نامبرده شده تولید می‌شوند. هر سه محصول، در ابعاد و ضخامت‌های استاندارد بین‌المللی تولید می‌شوند ولی کارخانه فولاد خوزستان، توانایی تولید محصولات فوق، با ابعاد سفارشی مشتری، در صورت میزان سفارش بالا را نیز دارد.

سهام فولاد خوزستان (فخوز)

در این قسمت، وضعیت سهام فولاد خوزستان با نماد بورسی فخوز در سال ۱۳۹۹ را مشاهده خواهید کرد.

وضعیت سهام فولاد خوزستان