همراه شما در قلب بازار آهن

۰۲۱ ۲۲۰۱۱۴۵۰

تماس با ما
منو اصلی
تماس با فولاژ

هم اکنون تماس بگیرید!

۰۲۱-۲۲۰۱۱۴۵۱

Slider

شما اینجا هستید:  خانه  ››  سمانته

اطلاعات فنی و قیمت گریدهای سمانته

فولاد سمانته و انواع آن​

فولاد سمانته از جمله فولادهای دارای سطح سخت و مرکز نرم و چقرمه می‌باشد. این خاصیت، از طریق انجام عملیات حرارتی کربن‌دهی یا کربوره کردن اتفاق می‌افتد. در ادامه، به توضیح نحوه انجام این فرایند می‌پردازیم.
همان‌طور که گفته شد، گاهی با توجه به کارکرد فولاد مورد استفاده، نیاز به سطحی سخت و مقاوم به سایش و مرکزی نرم و منعطف داریم. برای انجام این فرایند، کربن دهی سطحی به سه صورت گاز، مایع و جامد انجام ‌می‌شود. در هر سه حالت، منبعی از کربن، مانند پودر گرافیت، در نزدیکی سطح نمونه قرار می‌گیرد به طوری که قابلیت تماس مستقیم با تمام سطوحی که قرار است دچار سختی سطحی شوند، وجود داشته باشد. پس از آن، دمای محیط کوره تا بالای خط تعادلی یوتکتوئید بالا برده می‌شود تا فولاد، وارد منطقه آهن گاما یا آستنیت شود.
 در این منطقه، به دلیل تغیر ساختار کریستالی فولاد از آهن آلفا به آهن گاما، میزان پذیرش کربن به طور چشم‌گیری افزایش می‌یابد. این افزایش دما ، در حضور مقدار کافی گرافیت، منجر به نفوذ کربن به درون فولاد می‌شود. نکته حائز اهمیت در این خصوص، اندازه‌گیری میزان کربن در سطح و عمق نمونه می‌باشد.
 مقادیر ذکر شده و هم‌چنین مدت زمان و میزان دمای وصول به این میزان سختی و گرادیان آن، توسط قانون دوم فیک قابل محاسبه است. این معادله، توسط آدولف فیک، در سال ۱۸۵۵ بدست آورده شده است که بر اساس آن، میزان سختی در سطح، عمق و گرادیان سختی، به ضریب نفوذ کربن در فولاد، دما و زمان انجام عملیات، مرتبط می‌شود.
 پس از رسیدن به سختی مورد نظر، فولاد به سرعت سرد می‌شود تا ساختار سمانته سطحی شکل بگیرد و پس از آن، به منظور خارج کردن تنش‌های پسماند کششی در نمونه، فولاد تحت عملیات تمپرینگ در دمای نسبتا کم قرار می‌گیرد.

گریدهای فولاد سمانته

همان‌طور که بررسی شد، هر فولادی که تحت عملیات حرارتی کربن‌دهی قرار گیرد، می‌تواند فولاد سمانته نام‌گذاری شود اما به طور کلی در بازار کنونی از گریدهای خاصی برای این منظور استفاده می‌شود. از جمله این گرید‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ۱٫۷۱۳۱
 • ۱٫۵۹۲۰
 • ۱٫۱۱۴۱
 • ۱٫۵۸۶۰

در یک تقسیم‌بندی دیگر، فولادهای سمانته به دو دسته فولاد حاوی نیکل و بدون نیکل تقسیم می‌شوند. از معروف‌ترین گریدهای فولاد سمانته بدون نیکل میتوان به فولاد ۱٫۷۱۳۱ اشاره کرد. این فولاد دارای ترکیب شیمیایی زیر می‌باشد:

 • کربن در مرکز ۰٫۱۴ تا ۰٫۱۹ درصد
 • سیلیسیوم ۰٫۴ درصد
 • منگنز ۱ تا ۱٫۳ درصد
 • فسفر و گوگرد کمتر از ۰٫۰۲۵ درصد
 • کروم ۰٫۸ تا ۱٫۱ درصد

از دیگر گریدهای بسیار پرکاربرد فولاد سمانته می‌توان به فولاد ۱٫۵۹۲۰ اشاره کرد.

کاربرد فولاد سمانته

فولاد سمانته به دلیل سختی سطحی بسیار بالا، در مواردی که نیاز به مقاومت سایشی و هم‌چنین تحمل بارهای متناوب دینامیکی است، می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. از جمله کاربرد‌های فولاد سمانته می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ساخت ابزار با سختی سطحی و ظاهری بالا
 • ساخت چرخ دنده
 • استفاده در برخی اجزای داخلی اتومبیل‌ها
 • ساخت لودرهای مکانیکی

قیمت فولاد سمانته

قیمت فولاد سمانته توسط چند پارامتر کنترل می‌شود. همان‌طور که گفته شد، عملیات سمانته کردن به سه صورت جامد، مایع و گازی انجام می‌شود. هر کدام از این حالات، مکانیزم‌ها، دما و مواد اولیه متفاوتی دارند که به طور مستقیم، قیمت نهایی فولاد سمانته را تحت الشعاع قرار می‌دهند.
 علاوه بر آن، هزینه‌های مربوط به حمل و نقل و همچنین نوسانات بازار ارز، به طور مستقیم بر قیمت فولاد سمانته تاثیر می‌گذارد. برای اطلاع از قیمت روزانه فولاد سمانته می‌توانید با کارشناسان فولاژ از طریق مسیرهای ارتباطی زیر تماس حاصل نمایید تا در کم‌ترین زمان، در جریان جدیدترین نرخ‌های مربوط به فولاد سمانته قرار بگیرید.