سنگ آهن چیست؟

0

استخراج سنگ آهن

استخراج فلز آهن از سنگ آهن با یک عمل شیمیایی انجام می پذیرد. این عمل شیمیایی به این معنی می باشد که سنگ های اکسیدی آهن توسط کربن احیا می شود و بدین ترتیب عنصر آهن آزاد می گردد. قرن‌ها از زغال چوب به منظور احیا بهره گرفته می شد ولی در اوایل قرن نوزدهم از کُک جایگزین آن شد. کُک به عنوان مهم ترین سوخت کوره بلند مورد استفاده قرار می گیرد. به منظور دستیابی به یک تن آهن خام به حدود ۳ تا ۵.۱ تن سنگ آهن، ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلوگرم کُک و ۵ تا ۶ تن هوا نیاز خواهد بود. سنگ آهن به عنوان ماده گدازآور در کوره بلندها و کوره های قوس الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد.

محصولات مختلف سنگ آهن

سنگ آهن به اشکال مختلفی در بازار عرضه می‌شود تا تمام صنایع بتوانند مطابق با نیاز خود این ماده معدنی را تهیه کرده و مورد استفاده قرار دهند.

دانه بندی شده

سنگ‌ آهن دانه‌ بندی شده یکی از انواع سنگ آهن است که به دلیل خاصیت احیاپذیری کم در سال‌های اخیر استفاده از آن کاهش یافته است.

کلوخه

متداول ‌ترین روش استفاده از سنگ آهن، به حالت کلوخه است. به طور کلی در هر سال معادل ۷۰۰ میلیون تن کلوخه در ایران تولید می‌شود و از آن در صنایع تولید آهن و فولاد بهره گرفته می‌شود. 

گندله

در حال حاضر در کشور حدود ۳۰۰ میلیون تن گندله تولید می‌شود که ۸۰ درصد از آن در کوره بلند مورد استفاده قرار می‌گیرد و ۲۰ درصد باقی مانده نیز برای احیای مستقیم کاربرد دارد. 

انواع سنگ آهن

سنگ های معدنی آهن از قیمت مناسب و مقرون به صرفه ای برخوردار هستند. چیزی در حدود ۲۰ درصد سنگ های معدنی را سنگ آهن تشکیل داده است. با ارزش‌ترین سنگ آهن‌هایی که وجود دارد، شامل سنگ آهن مگنتیت و هماتیتمی باشد که مقدار آهن در آن‌ها برابر با ۷۰ درصد خواهد بود. از دیگر سنگ آهن های موجود نیز می توان به لیمونیت، اسپانیک، پیریت و ایلمنیت اشاره نمود. 

موارد مصرف سنگ آهن

سنگ آهن ماده اولیه اصلی برای تولید فولاد است. ۹۵ درصد از سنگ آهن استخراج شده در سطح جهان، به منظور تولید فولاد مورد استفاده قرار می گیرند. صنایع خودرو سازی و ساخت و ساز بخش های اصلی مصرف کننده آهن آلات و فولاد می باشند و به سبب همین امر میزان تقاضای فولاد در این بخش ها بر تقاضا و قیمت سنگ آهن تاثیرگذار می باشد.

تولید کنندگان اصلی سنگ آهن

در سال ۲۰۱۸ میلادی چیزی در حدود ۳.۳ میلیارد تن سنگ آهن تولید شده است و انتظار می رود تا سال ۲۰۲۷ میلادی میزان تولید سالانه سنگ آهن به ۳.۴ میلیارد تن نیز برسد. به طور کلی در میان تمام کشورهای تولید کننده سنگ آهن، کشور استرالیا مقام اول را در ذخایر سنگ آهن به خود اختصاص داده است. پس از استرالیا کشورهای چین و برزیل قرار گرفته اند. کشور استرالیا بزرگ‌ترین صادر کننده  و چین نیز بزرگ‌ترین وارد کننده، مصرف کننده و تولید کننده این ماده معدنی است. کشور چین با واردات و تولید سنگ آهن توانسته رتبه نخست در تولید فولاد را به خود اختصاص دهد و تقریبا نیمی از فولاد جهان را تولید کند. چین، استرالیا، برزیل، هند و روسیه پنج کشور بزرگ در زمینه ذخایر و تولید سنگ آهن هستند.

روش های فرآوری سنگ آهن

فرآوری سنگ آهن از مهم‌ترین و اصلی‌ترین فرآیند ها در تولید فولاد می باشد. در فرآیند آهن سازی باید به پارامترهای مختلفی توجه کرد؛ سنگ آهن در دو دسته مختلف دانه بندی شده و کنسانتره به بازار عرضه می شود. تولید سنگ آهن دانه بندی شده به صورت خشک و بدون آب انجام می شود. به منظور تولید این محصول نیاز به سنگ آهن با عیار حدود ۵۰ درصد می باشد و محصول نهایی به دست آمده سنگ آهنی با عیار ۶۰ تا ۶۸ درصد خواهد بود که در دو یا سه کلاس موجود می باشند. در کارخانه فرآوری، دو یا سه مرحله خرد صورت می پذیرد و پس از آن با استفاده از روش های جدایش فیزیکی، سنگ آهن های پرعیار از باطله های کم عیار جدا می شوند.
به منظور تولید کنسانتره این ماده معدنی، از روش مرطوب بهره گرفته می شود. در کنسانتره ها، عیار متوسط سنگ آهن پایین و مقدار سایز بیش از حد مجاز می باشد. به منظور پرعیارسازی از روش های پیشرفته تر و مدار پیچیده تری بهره گرفته می شود که موجب تولید کنسانتره می گردد. مدار فرآوری به طور کلی دارای بخش های مختلفی از جمله خردایش، آسیاکنی، پرعیارسازی و آبگیری می باشد. طی نمودن تمام این مراحل سبب تولید کنسانتره می گردد که به واسطه برخورداری از ویژگی هایی که داراست، می توان این محصول را در مصارف متعددی مورد استفاده قرار داد.

سنگ آهن هماتیت

سنگی به رنگ قرمز یا قهوه ای است که در کشورهای آلمان، سوئد، ایتالیا، برزیل، کانادا و ایران یافت می شود. به دلیل رنگ قرمزی که این سنگ داراست، از آن در صنعت رنگ سازی استفاده می شود.

سنگ آهن مگنتیت

یکی دیگر از انواع سنگ آهن است که به رنگ سیاه یافت می شود. این سنگ از خاصیت الکترومغناطیسی برخوردار است و به همین جهت، معمولا نسبت به هماتیت با قیمت بالاتری عرضه می شود. سنگ آهن مگنتیت برای تولید آهنربا مورد استفاده قرار می گیرد و در کشورهای آلمان، آمریکا، مصر و ایتالیا وجود دارد. 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.