جدول اشتال چیست؟

0

جدول یا کتابچه اشتال یکی از منابع مهم و کاربردی در مهندسی عمران است، این جدول با توجه به کارایی، نیاز اساسی مهندسان عمران، مجریان ساختمان و همچنین افراد فعال  در بازار آهن و فولاد برای محاسبه وزن مقاطع و تعیین قیمت آن ها می‌باشد که استفاده از آن باعث صرفه جویی در زمان، دقت محاسبات بالا و خطای کمتر در محاسبه می‌شود.
در این کتاب مواد اولیه انواع اتصالات، پر اهمیت‌ترین پروفیل‌ها، مقررات ساخت و ساز در یک پکیج کامل و مدون جمع آوری شده است.

تاریخچه جدول اشتال

این جدول در سال 1938 و توسط مهندس آلمانی به نام  مارتا اشنایدر بورگر که از او به عنوان نخستین مهندس ساختمان خانم در کشور آلمان یاد می‌شود، گردآوری و تدوین شد. خانوم مارتا اشنایدر بورگر از سال 1923 تا 1927 در دانشگاه‌های فنی آلمان به تحصیل در رشته استاتیک و ساختمان‌های فولادی پرداخت و پس از آن در سال 1329 شغل خود را به عنوان مرکز مشاوره برای مصارف فولاد که امروزه مرکز اطلاعات فولاد نامیده می‌شود تغییر داد.
کتابچه اشتال تا به حال بیش از صد هزار بار برای دانشجویان و افراد مشغول در این حوزه چاپ گردیده است.

نحوه استفاده از جدول اشتال

معمولا برای استفاده از این جدول روش سعی و خطا کاربرد خواهد داشت، به این صورت که مثلا اگر برای طراحی یک مقطع فولادی به اندازه سطح مقطع مشخصی نیاز داشته باشیم، با بررسی جدول اشتال، در گام اول نوع پروفیل مورد نیاز را پیدا کرده و پس از آن در ستون مساحت، به دنبال کمترین عددی می‌گردیم که از مقدار فولاد مورد نیاز ما بزرگتر یا مساوی آن باشد، سپس از نمره پروفیل هم نظیر با همان سطح، به عنوان جواب اولیه استفاده می‌کنیم.
در گام دوم، با توجه به بقیه اطلاعات همان نمره، کنترل‌های لازم برای مقطع را انجام می‌دهیم. در صورت بدست نیاوردن جواب دلخواه از مقاطع بالاتر استفاده می‌کنیم.
با توجه به همین روش برای به دست آوردن حداقل آرماتور استفاده شده در مقاطع بتن مسلح و به کار بردن مناسب‌ترین حالت میلگرد گذاری از جدول اشتال میلگردها استفاده می‌شود.
مثلا  برای محاسبه و بدست آوردن وزن یک نوع پروفیل استفاده شده در ساختمان تعداد و طول استفاده شده از آن پروفیل را از روی نقشه به دست آورده و پس از آن،  با استفاده از وزن مخصوص به ازای هر متر طول آن پروفیل که در جدول اشتال موجود می‌باشد و از ضرب این ارقام در هم، وزن کل را به دست می‌آوریم. برای به دست آوردن وزن پلیت‌های مختلف استفاده شده در صفحه ستون ها، سخت کننده‌ها و … ابتدا باید با توجه به ابعاد آن، حجم پلیت را به دست آورده و عدد مورد نظر را در چگالی آهن یعنی۷۸۵۰ کیلوگرم بر متر مکعب (7.8 گرم بر سانتی‌متر مکعب) ضرب کنیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.