نبشی اسپیرال چیست؟

0

مقدمه

نبشی اسپیرال یکی از محبوب‌ترین مقاطع فولادی است که در موارد مختلف صنعتی و در ساخت انواع سازه‌ها از آن استفاده می‌شود. در این مقاله قصد داریم تا با دادن اطلاعات مختصر و مفید درباره نبشی اسپیرال، شما را با این محصول بیشتر آشنا کنیم. جهت خرید نبشی اسپیرال و سایر محصولات فولادی می‌توانید به وبسایت فولاژ مراجعه کرده و از خدمات ارائه شده توسط این شرکت استفاده کنید.

مسیرهای ارتباطی با فولاژ

نبشی چیست؟

در این قسمت قبل از اینکه به معرفی نبشی اسپیرال بپردازیم، تعریف کلی‌ای از نبشی ارائه می‌دهیم. نبشی از دو ورق عمود برهم با اندازه و ابعاد مشخص تشکیل شده است و بر اساس شکل ظاهری، در دو گروه نبشی بال مساوی و نبشی بال نامساوی، دسته‌بندی می‌شود. اضلاع نبشی بال مساوی برابر و اضلاع نبشی بال نامساوی، نابرابر است. از لحاظ روش ساخت نیز نبشی‌ها به دو دسته پرسی و فابریک تقسیم می‌شوند که در روش پرسی از ورق و فرایند خم‌‌کاری استفاده می‌شود و در روش دوم، محصول به صورت نهایی خود از خط تولید خارج می‌شود. لازم به ذکر است که این محصول در نقشه‌های ساختمانی با حرف L نشان داده می‌شود.


نبشی اسپیرال

نبشی اسپیرال نوعی نبشی بال مساوی سبک است که با نام گرم نورد دیده‌ی بال مساوی نیز در بازار شناخته می‌شود. این محصول در سایز‌های مختلف ۲۰×۲۰×۲ و ۵۰×۵۰×۵ تولید می‌گردد. نبشی اسپیرال را می‌توان به عنوان یکی از باکیفیت‌ترین و بهترین انواع نبشی‌ها در بازار نامید زیرا از بهترین ترکیب شیمیایی و مرغوب‌ترین نوع شمش و با عیار بالا در ساخت آن استفاده می‌شود. این محصول همچنین از انعطاف پذیری بالایی برخوردار بوده و در فرایند سوراخ‌کاری و عملیات‌های مشابه به راحتی آسیب نمی‌بیند.

نبشی اسپیرال

از نظر استاندارد، دقت در ابعاد و اندازه نیز این نبشی یکی از دقیق‌ترین نبشی‌ها به شمار می‌رود. مجموعه عوامل گفته شده باعث شده است تا از این نوع نبشی در مواردی که کیفیت بالایی مورد نیاز است، مانند ساخت ماشین‌های صنعتی با طول عمر بالا، استفاده شود.


جدول وزنی لوله اسپیرال

لوله اسپیرال بر حسب ابعاد خود، دارای وزن‌های متاوتی است. در جدول زیر، جدول وزنی لوله اسپیرال در تمامی ابعاد موجود، آورده شده است:

ابعاد نبشی وزن شاخه ۶ متری (کیلوگرم)
20*20*2>4.5
20*20*35.6
25*25*25.5
25*25*37.1
30*30*26.6
30*30*2.57.5
30*30*38.6
40*40*210
40*40*312
45*45*315.4
45*45*413.3
45*45*517.4
50*50*318
50*50*418.4
50*50*519.8
60*60*424.5
60*60*528.5
60*60*633.8

کاربرد نبشی اسپیرال

همانطور که اشاره کردیم نبشی اسپیرال به دلیل کیفیت بالای مواد اولیه استفاده شده در ساخت خود، منطبق بودن با استاندارد‌ موردنظر و همچنین دقت بالا در ابعاد در موارد مختلف صنعتی و ساختمانی به کار برده می‌شود. در ادامه مهم‌ترین کاربرد‌های این نبشی به صورت موردی آورده شده است.

 • ساخت دکل‌های انتقال نیرو
 • ماشی‌آلات صنعتی
 • ساخت خرپاها
 • اتصال تیرآهن
 • اتصال پل‌ها به ستون‌ها
 • اتاق آسانسور
 • ساخت قاب‌های فلزی
 • استفاده در بادبند
نبشی اسپیرال در ابعاد مختلف

موارد گفته شده تنها قسمتی از کاربرد‌‌های این محصول است و نبشی اسپیرال در موارد بسیار زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد.


کارخانه‌ تولید کننده در ایران

در حال حاضر تنها کارخانه فولاد کوهپایه که با نام فولاد اسپیرال اصفهان نیز شناخته می‌شود، به تولید این محصول پرداخته است. این کارخانه در ۳۵ کیلومتری اصفهان واقع شده است و علاوه بر نبشی اسپیرال به تولید محصولات دیگری نظیر موارد زیر نیز می‌پردازد:

 • ناودانی
 • سپری
 • تسمه
 • چهارگوش
 • ریل جرثقیل

جمع‌بندی

در این مقاله با دادن توضیحات کوتاه و مفید درباره نبشی اسپیرال، کاربرد‌های آن و کارخانه‌های تولید کننده این محصول شما را بیشتر با آن آشنا کردیم. برای دیدن مقاله‌های مرتبط و خدماتی نظیر خرید انواع محصول بدون داشتن محدودیت در حجم سفارش، اطلاع از آخرین قیمت مقاطع فولادی و غیره بر روی لینک گذاشته شده کلیک کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.