رابیتس چیست؟

0

رابیتس، یکی از مصالح فولادی است که در صنعت ساختمان سازی استفاده می‌شود و بسیار پرکاربرد می‌باشد. این محصول از پانچ و پرسکاری ورق های گالوانیزه تولید شده و به صورت شبکه‌ای و برش داده شده موجود می‌باشد. فولاد گالوانیزه دارای مقاومت بالایی در شرایط مختلف است و به همین دلیل این محصول برای استفاده در صنعت ساختمان سازی بسیار مناسب می باشد. یکی از راه حل ‌های ساده و کاربردی برای مطمئن شدن از کیفیت پوشش گالوانیزه رابیتس، استفاده از یک تکنیک ساده می‌باشد، در این تکنیک پس از کوبیدن رابیتس به یک سطح سخت، اگر تکه های گالوانیزه از رابیتس جدا شده و  بر روی زمین ریخته شد، یعنی پوشش رابیتس مورد نظر، کیفیت لازم را ندارد.

کاربرد رابیتس در صنایع مختلف

ورق‌های رابیتس به دلیل نوع ساختار و شبکه ای بودن آن، بستر مناسب و چسبنده‌ای را شکل می دهند که بسیاری از ملات‌ها از جمله گچ و سیمان به خوبی به آن می‌چسبند.

استفاده از رابیتس در ساخت پیش سازه سقف

در ادامه به کاربرد‌های رابیتس در ساختمان سازی اشاره خواهیم کرد.

کاربرد رابیتس در سقف کاذب

بیشتر برای گچکاری و کارهای تزئینی مانند دکوراسیون داخلی، اپن آشپزخانه و ایجاد طرح های متنوع برای نور مخفی و غیره به کار می‌رود. 

کاربرد رابیتس در نما و ایجاد حجم‌های ساختمانی

معمولا برای سطوح حجم دار در نمای ساختمان، جلو و عقب رفتگی نما و شکل دادن انواع  طرح های مختلف که موجب تنوع و زیبایی در کار میشوند استفاده می شود. 

کاربرد رابیتس در جلوگیری از ترک

یکی دیگر از کاربرد های رابیتس، درگیری مناسب با دیوار ها و ستون است که با قرار گرفتن بر روی آن ها باعث ایجاد همبستگی و انسجام بر روی سطح و همچنین جلوگیری از ترک می شود. 

کابرد رابیتس در بتن ریزی

در نقاط قطع بتن، به خصوص فونداسیون ها کاربرد دارد.

کاربرد رابیتس در دیوار کاذب

با ایجاد یک سطح مناسب از رابیتس، میتوان از آن ها برای پوشش دادن و کاور کردن تاسیسات، لوله ها و اتصالات، کانال های کولر و غیره و همچنین ایجاد یک لایه مناسب جهت قرارگیری سنگ در آن استفاده کرد. 

تاریخچه استفاده از رابیتس

کارل رابیتس، مهندس آلمانی در سال ۱۸۷۸میلادی اولین بار از رابیتس برای ساخت پشت بام خانه خود استفاده کرد. او از میله هایی به قطر ۵  تا ۸ میلیمتر که کاملا به صورت راست و عمود بر هم قرار گرفته شده بود استفاده کرده تا بستر مناسبی برای ملات گچ و سیمان ایجاد کرده و سقف خانه خود را  بسازد. پس از آن، به مرور و در گذر زمان، رابیتس‌های ساخته شده تنوع بیشتری به خود گرفتند و برحسب محل‌های مورد استفاده خود، در ابعاد و ویژگی‌های متنوعی ساخته شدند. بدیهی است که هرچه کاربرد رابیتس حساس‌تر بوده و نیاز به تحمل بار بیشتری داشته باشد، استفاده از رابیتس‌های با کیفیت پوشش بهتر و تعداد ستون و چشمه بیشتر، اولویت خواهد داشت.

ابعاد و سایز رابیتس‌های تولیدی

رابیتس معمولا بر اساس ساختمان فیزیکی خود دسته بندی می‌شود. منظور از ساختمان فیزیکی، مشخصا تعداد ستون، تعداد چشمه و وزن رابیتس می‌باشد. هرکدام از این طبقه‌بندی‌ها می‌توانند در داخل خود با هم همپوشانی دارند و به یکدیگر وابسته می‌باشند. برای آشنایی بیشتر با این تقسیم‌بندی‌ها، در ادامه به توضیح بیشتر هر کدام می‌پردازیم.

دسته‌بندی رابیتس بر اساس تعداد ستون

بر اساس نوع نیاز، رابیتس ها را در تعداد ستون های مختلف تهیه می کنند که شامل رابیتس ۹ستونه، رابیتس ۱۱ستونه  و رابیتس ۱۳ستونه میشود.

دسته‌بندی رابیتس بر حسب وزن

با توجه به ورقی که در رابیتس استفاده می شود و ضخامتهای متفاوت آن، هر ورق رابیتس میتواند وزن متفاوتی داشته باشد. در این دسته بندی، ورق‌ها را به گروه‌های سبک، نیمه سنگین، سنگین و فوق سنگین تقسیم می‌کنند که هر کدام  بنا به ضخامت های متفاوت، دارای قیمت های مختلفی نیز هستند. این عامل، یکی از پارامترهای اساسی در تعیین قیمت رابیتس می‌باشد.

رابیتس ۹ ستون

رابیتس ۹ ستون که در تقسیم بندی پیشین در مورد آن صحبت شد، بر حسب وزن خود به دسته‌های زیر تقسیم می‌شود.

 • سبک بین بازه ۴۰۰ تا ۷۰۰ گرم
 • نیمه سنگین: بین بازه ۷۰۰ تا ۸۰۰ گرم
 • سنگین: بین بازه ۸۰۰ تا ۹۰۰ گرم
 • فوق سنگین: بین بازه ۹۰۰تا ۱۰۰۰گرم

رابیتس ۱۳ ستون

رابیتس ۱۳ستون هم به مانند رابیتس ۹ ستون دارای بازه‌های وزنی زیر برای تقسیم‌بندی وزنی خود استفاده کرده است.

 • سبک بین بازه ۶۰۰ تا ۷۰۰ گرم
 • نیمه سنگین بین بازه ۷۰۰ تا ۹۰۰ گرم
 • سنگین ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ گرم
 • فوق سنگین بیشتر از ۱۰۰۰ گرم

دسته‌بندی بر اساس تعداد چشمه

رابیتس‌ها را می‌توان بر اساس منفذ‌های موجود در ورق یا همان چشمه‌های موجود نیز دسته بندی کرد، که این رابیتس‌ها معمولا به صورت دو چشمه یا سه چشمه در بازار ایران وجود دارند. این چشمه‌های می‌توانند شکل‌های متفاوتی مانند لوزی، مربع یا متوازی الاضلاع داشته باشند  که رایج ترین آن‌ها در ایران استفاده از چشمه های متوازی الاضلاع است.  

مزایای استفاده از رابیتس

استفاده از رابیتس در طراحی داخلی ساختمان، گام بزرگ و رو به جلویی بود که توانست مزایای ممتازی را نسبت به حالت کلاسیک طراحی داخلی، در اختیار سازندگان ساختمان قرار دهد. از جمله این مزایا، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اجرا با سرعت مناسب
 • دسترسی آسان و فراوانی در بازار
 • استحکام نسبی در صورت رعایت اصول کار و جوش مناسب
 • اجرای آسان
 • تحمل بار زیاد
 • ایمنی بالا در هنگام حوادث
 • نیاز نداشتن به فرد متخصص در اجرای آن
 • ایجاد سطحی یکدست و بدون ترک خوردگی 
 • مقاومت بیشتر در برابر زنگ  زدگی ناشی از استفاده از ورق های گالوانیزه

معایب استفاده از رابیتس

علی رغم مزایای ذکر شده، رابیتس دارای معایبی نیز می‌باشد. معایب عمده رابیتس شامل موارد زیر می‌باشند: 

 • وزن نسبتا  زیاد در مقایسه با بقیه روش های اجرا
 • نداشتن خاصیت آکوستیک و ضد صدا بودن 
 • نیاز به مقادیر زیادی گچ در طول اجرا که سبب سنگین شدن آن می شود
 • طولانی بودن زمان خشک شدن و در نتیجه مناسب نبودن برای بازسازی

قیمت رابیتس

معمولا با توجه به تعداد ستون و وزن ورق، قیمت رابیتس در بازار مشخص می شود، البته کارخانه‌ی تولیدکننده رابیتس نیز در قیمت نهایی تاثیرگذار است. همانطور که قبلا توضیح داده شد، تعداد ستون‌ها و وزن رابیتس نیز در قیمت گذاری تاثیر دارد، یعنی هر چقدر تعداد ستون‌ها بیشتر و یا وزن ورق بیشتر باشد، قیمت رابیتس نیز بالاتر است و برعکس. همچنین قیمت روز رابیتس به قیمت روز ورق استفاده شده و میلگرد ساده نیز بستگی دارد  و با توجه به نوسانات بازار تعیین می گردد. اطلاعات تکیمیلی در خصوص لیست قیمت روز رابیتس را می‌توانید در صفحه مربوط به آن مشاهده کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.