ورشو چیست و چه کاربردهایی دارد؟

0

مقدمه

ورشو یکی از قدیمی‌ترین آلیاژهای ساخته شده به دست بشر است. شباهت ظاهری و رنگ این آلیاژ منجر به این شده است که آن را با نام‌ نقره نیکلی (Nickel Silver) نیز بشناسند. در این مقاله تلاش شده است که توضیحاتی درباره تاریخچه ساخت ورشو، ترکیب شیمیایی و کاربردهای این آلیاژ مطالبی آورده شود و به بیان بررسی تفاوت‌های آن با دیگر آلیاژهای بر پایه نیکل و برنج پرداخته شده است.

مسیرهای ارتباطی با فولاژ

ورشو از چه عناصری ساخته می‌شود؟

همانطور که گفته شد، این آلیاژ با نام نقره نیکلی نیز شناخته می‌شود اما جالب است بدانید در ترکیب شیمیایی ورشو، به هیچ عنوان از نقره استفاده نمی‌شود. عمده این آلیاژ را مس تشکیل می‌دهد (حدود ۶۵ درصد). به غیر از مس، نیکل و روی با حدود ۱۷ تا ۱۸ درصد مصرف، سایر عناصر اصلی آلیاژ ورشو هستند. قلع، منگنز و سرب می‌توانند به ساختار این آلیاژ اضافه شوند و خواصی همچون ماشین‌کاری را بهبود بخشند.


تاریخچه

آنگونه که از آثار باستانی به جا مانده از دوران قدیم به جا مانده است، به نظر می‌رسد چینی‌ها اولین تمدنی بودند که در زمان امپراطوری خاندان چینگ موفق به تولید این آلیاژ شده‌اند. تا مدت‌ها صادرات ورشو از چین به هر نقطه‌ای از دنیا ممنوع بوده است و به همین دلیل قاچاق ورشو در آن زمان بسیار متعارف بود. ظاهر نقره‌ای رنگ این آلیاژ باعث شده بود که تشخیص آن از ادوات نقره‌ای ممکن نباشد. از قرن 15ام تا قرن 18ام منابع متعددی گزارش داده‌اند که نقره نیکلی در اروپا با نام‌هایی نظیر پاکتونگ وجود داشته است.

کارد و چنگال از جنس ورشو

عمده قاچاق این آلیاژ از کانتون یا همان گوانگژو امروزی به اروپا انجام می‌شده است. از قرن هجدهم بود که برخی از کارخانه‌های آلمانی و انگلیسی اقدام به تولید این آلیاژ کردند و موفق شدند پس از سال‌ها بهبود خواص و انجام آزمون و خطا، از اواسط قرن هجدهم، این آلیاژ را تولید کنند.


ویژگی‌ها و خواص ورشو

خواص ورشو کاملا به عناصر سازنده، عملیات حرارتی و روش ساخت این آلیاژ وابسته است. گفته شد که برای ساخت آلیاژ ورشو از مس، نیکل و روی استفاده می‌شود. مس باعث افزایش شکل پذیری و چکش خواری آلیاژ می‌شود. نیکل استحکام مجموعه را افزایش می‌دهد و مقاومت به خوردگی را نیز افزایش می‌دهد. رنگ نقره‌ای ورشو ناشی از حضور نیکل در ساختار است. هرچه میزان به کارگیری نیکل بیشتر شود، رنگ آلیاژ از زرد و برنجی به سمت نقره‌ای می‌رود.

شیپور ورشو

روی نیز مقاومت به خوردگی را بسیار مطلوب می‌کند اما باید به این نکته توجه داشت که استفاده زیاد از روی، منجر به کاهش خاصیت ماشین‌کاری و چکش‌خواری آلیاژ می‌شود. از این رو، بالانس بین مس و روی باید به خوبی برقرار شود.


کاربرد ورشو

در ابتدا از این آلیاژ صرفا در کاربردهای زینتی و صنایع دکور به کار می‌رفت چرا که امکان شکل‌دهی آن بسیار مناسب است و از سمتی دیگر دارای جلایی مشابه نقره است. از جمله این مصارف می‌توان به جواهرات بدلی، کارد و چنگال آشپزخانه و چاقوهای جیبی اشاره کرد. پس از گذشت مشاهده شد که استفاده از ورشو برای ساخت زیپ می‌تواند بسیار مناسب باشد. علت این موضوع، مقاومت همزمان ورشو در مقابل سایش و خوردگی است. برای ساخت ادوات موسیقی که با عنوان ازهای بادی نیز شناخته می‌شوند، ورشو مورد استفاده قرار می‌گیرد. مقاومت به خوردگی بالا باعث شده است که ساز موسیقی در اثر تماس با بخار دهان دچار زنگ زدگی نشود. از جله ادوات موسیقی که از ورشو استفاده می‌کنند می‌توان به فلوت، شیپور فرانسوی و کلارینت اشاره کرد.

سکه ضرب شده از جنس ورشو


در آلمان شرقی و پرتغال نیز برای ضرب سکه از ورشو استفاده می‌شد. در صنایع و کاربردهای جدی‌تر از آلیاژ نقره نیکلی در اتصالات و بست‌های لوله کشی در صنایع دریایی استفاده می‌شود. همچنین اکسید ورشو باعث کاربرد آن در بعضی بخش‌های صنایع الکترونیک شده است.


جمع‌بندی

در این مقاله مطالبی در خصوص آلیاژ ورشو، خواص، تاریخچه و کاربردهای آن از گذشته تا کنون آورده شده است. شما می‌توانید برای مطالعه سایر آلیاژ‌های بر پایه مس مانند انواع برنج، اینجا کلیک کنید. همچنین برای نگارش این مطلب از لینک زیر کمک گرفته شده است.

منبع

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.