گندله آهن چیست و چه کاربردهایی دارد؟

0

مقدمه

گندله آهن  ماده‌ای است به طور گسترده برای تولید آهن خام همان آهن اسفنجی، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مقاله به بررسی مفهوم ، شرایط ظاهری، شیمیایی و فیزیکی آن می‌پردازیم. همچنین مطالبی در خصوص بیان تفاوت گندله، کنسانتره و آهن اسفنجی، ذکر خواهد شد.

مسیرهای ارتباطی با فولاژ

گندله چیست؟

گندله محصولی است که از سنگ آهن پس از انجام عملیات خردایش، ساخته می‌شود. سنگ آهن پس از خرد شدن و مشخص شدن عیار خود، نمی‌تواند برای تولید آهن به کوره بلند یا کوره‌ّای احیای مستقیم اضافه شود. دلیل این امر، وجود شرایط درون کوره و ناخالصی‌های سنگ آهن است. شرایط کوره از قبیل دما، جریان گازهای دمیده شده به درون آن و وجود اکسیژن با فشار بالا، باعث می‌شود سنگ آهن خرد شده در محیط کوره پراکنده شده و به صورت موثر به ناحیه ذوب نرسند. از این رو، تولید کنندگان شمش‌های فولادی به فکر تولید گندله افتادند. ذرات پلت با قطر کمتر از ۱۶ میلی‌متر، شرایط برای عبور از حریان‌های هوای درون کوره را فراهم می‌کنند و در عین حال، اندازه آنچنان بزرگی ندارند که انرژی زیادی برای ذوب آن نیاز باشد.

گندله تولید شده

افزودنی‌های گندله سازی

همانطور که گفته شد، برای تولید این محصول از نرمه سنگ آهن کمک گرفته می‌شود. اما این پیش ماده به تنهایی برای ساختن گندله، کافی نیست و به افزودنی‌های دیگری نیاز دارد. از جمله این افزودنی‌ها می‌توان به آهک و کلسیوم هیدروکسید اشاره کرد. آهک نقشی کلیدی در تولید این پیش ماده دارد. از این رو، در بیشتر کارخانه‌های تولید کننده شمش‌های فولادی، واحدهای بزرگی را به تولید و فرآوری آهک، اختصاص داده‌اند. از دیگر مواد اضافه شده برای ساخت، می‌توان به ماده معدنی بنتونیت و چسب آلی و معدنی اشاره کرد.


نحوه تولید گندله

برای ساخت گندله، مواد افزودنی اشاره شده در بالا، با ترتیب مشخصی با یکدیگر مخلوط می‌شوند و توسط محفظه‌های دوار، به خوبی با هم ترکیب می‌شوند. در نهایت، چسب‌های معدنی نظیر سیمان، اتصال بین ذرات را برقرار می‌کند. سپس در کوره‌های گندله‌ساز، چرخش با دور بالا، باعث شکل‌گیری گندله با اندازه قطر بین 6 تا 16 می‌شود. درنهایت برای قابل استفاده شدن گندله برای ساخت آهن، در کوره‌های پخت قرار می‌گیرند و تا قبل از استفاده، ذخیره می‌شوند.


آنالیز خواص گندله

گندله علاوه بر مقادیر زیاد آهن، دارای مواد و ناخالصی‌های دیگری نیز هست که استفاده از آن به صورت مستقیم را غیر ممکن می‌کند. ترکیب شیمیایی این پیش ماده به شرح زیر است:

مادهدرصد
آهنحداقل ۶۵
اکسید آلومینیوم و سیلیکونحداکثر ۵
FeO۱
رطوبت۱
سایر۲۸

این محصول در ساختار خود 20 تا 24 درصد تخلخل دارد که برای فولاد سازی بسیار مهم است. حدود 90 درصد از گندله‌های تولید شده دارای ابعاد بین ۶ تا ۱۶ میلیمتر هستند. گندله مورد استفاده در کوره بلند و بخش احیای مستقیم دارای تفاوت‌هایی در اندازه هستند. به صورت تقریبی، پلت‌ّای با سایز بزرگتر در کوره بلند و سایز کوچکتر در احیای مستقیم، به کار می‌روند.


جمع‌بندی

در این مقاله، به بیان مفهوم گندله و تفاوت آن با آهن اسفنجی و کنسانتره پرداخته شد. در ادامه، مطالبی در خصوص افزودنی‌های مورد استفاده برای ساخت آن آورده شد و جدول ترکیب شیمیایی این پیش ماده کاربردی نشان داده شد. شما عزیزان و همراهان می‌توانید برای مطالعه مقالات مرتبط، اینجا کلیک کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.