میلگرد نرمال چیست؟ با این محصول بیشتر آشنا شوید

0

میلگرد نرمال این روزها به یکی از مصالح پرکاربرد و ارزشمند در حوزه ساخت‌و‌‌‌ساز به ویژه برای اجرای خاموت، اجرای بولت و تیرچه تبدیل شده است. دلیل این مقدار محبوبیت، کیفیت خوب و نیز مقاومت بسیار بالای آن است که می‌تواند در برابر شرایط مختلف به خوبی مقاوم باشد. در این مقاله درباره این محصول بیشتر صحبت خواهیم کرد و اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار می‌دهیم. با ما همراه باشید.

میلگرد نرمال چیست؟

میلگرد نرمال برخلاف میلگرد‌های معمولی موجود در بازار از طول کمتری برخوردار است و معمولاً جهت استفاده در مصارف خاص کاربرد دارد. میلگرد تقویت‌کننده که معمولاً به عنوان میلگرد نرمال شناخته می‌شود، یک میله فولادی بسیار مقاوم است که در بسیاری از کاربردهای ساخت و ساز استفاده می‌شود. تولیدکنندگان، میلگردهای فولادی نرمال را در اندازه‌ها و گریدهای مختلف و همچنین با کیفیت متفاوت تولید و به بازار ارائه می‌دهند. کمتر بودن طول میلگردهای نرمال به این دلیل است که پیمانکاران در استفاده از این میلگرد دچار مشکل نشوند. از نظر ظاهر نیز این محصول به شکل گرد اما به سه دسته متفاوت تولید و برای مصارف مختلف به بازار داخلی عرضه می‌شود. این سه دسته عبارتند از:

 • ‌آجدار  مارپیچ
 • ‌آجدار  جناغی
 • ‌آجدار  مرکب

باید گفت اگر بخواهید میلگرد نرمال را برای نیاز‌های خود تهیه کنید، می‌توانید آن را در طول ۳ الی ۱۱.۹ متر سفارش دهید. علاوه بر این میزان تنش کششی، مقاومت تسلیم و ترکیبات شیمیایی میلگردهای نرمال با نوع معمولی میلگرد بسیار متفاوت است.

میلگرد نرمال چیست؟

چنین میلگردهایی در سه گرید متفاوت و به شکل آجدار تولید می‌شوند:

 • A2
 • A3
 • A4

معمولاً گریدهای A2 و A3 بیشترین کاربرد را در حوزه ساختمان‌سازی دارند. با توجه به ویژگی بسیار خوب گریدهای A2 و A3 آنها توانسته اند طرفداران زیادی در صنعت ساخت و ساز و حوزه آهن آلات پیدا کنند.


تفاوت میلگرد نرمال با سایر میلگردها

بارزترین تفاوت میلگرد نرمال با سایر میلگردهای موجود در بازار، به طول و نیز نوع استفاده آن‌ها باز می‌گردد. معمولاً میلگردهای نرمال کمترین طول را نسبت به میلگردهای معمولی در بازار دارند. علاوه بر این، استفاده در شرایط خاص باعث شده تا میلگرد‌های نرمال محبوبیت بیشتری در سال‌های اخیر پیدا کنند. به طور کلی باید گفت که میلگرد نرمال، میلگرد فولادی رایجی است که به شکل نورد گرم در کارخانه تولید می‌شود و در صنعت ساخت و ساز به خصوص ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این میلگرد برای تقویت نیروی کششی بتن در سازه‌های مختلف کاربرد دارد و جهت نگه داشتن سازه‌های بتن در حالت فشرده می‌توان از آنها استفاده کرد.

میلگرد نرمال

در مجموع تفاوت‌های چندانی بین میلگرد نرمال و سایر میلگردها وجود ندارد، اما درک تفاوت بین مقاومت تسلیم و استحکام کششی آنها برای ارزیابی درجه میلگرد مورد نیاز شما ضروری است. به این موضوع توجه کنید که انتخاب میلگرد مناسب برای سازه شما به فاکتورهای زیادی بستگی دارد که مهمترین آن، اندازه و درجه استحکام ساختمان است.


کاربرد میلگرد نرمال

برای تقویت بتن استفاده می‌شود و معمولاً در حوزه ساخت و ساز ساختمان بیشترین کاربرد را دارد، معمولاً برای اجرای تیرچه، خاموت، بولت و نیز به عنوان حرارتی ساختمان می‌توان از میلگرد نرمال استفاده کرد. به طور کلی می‌توان کاربرد میلگرد‌های نرمال را چنین دانست:

 • مورد استفاده برای بتن‌ریزی کف سازه‌های مختلف
 • قابلیت افزایش مقاومت انواع بتن
 • مورد استفاده برای تیرچه‌زنی
 • مورد استفاده برای افزایش مقاومت کششی فونداسیون و تقویت آن
 • مورد استفاده برای ساخت بولت
 • مورد استفاده برای میلگرد حرارتی
 • مورد استفاده در صنعت فنرسازی
 • مورد استفاده برای خاموت‌زنی
کاربرد میلگرد نرمال

البته شما با توجه به نیاز خود می‌توانید از میلگردهای نرمال در بخش‌های مختلف ساختمان‌سازی استفاده کنید، برای این که در انتخاب میلگرد مورد استفاده برای پروژه خود دچار اشتباه نشوید، بهتر است با یک مهندس محاسب در این زمینه مشورت کنید.


مشخصات میلگرد نرمال

همانطوری که در ابتدای توضیحات گفته شده میلگرد نرمال در گرید‌های مختلف و با مشخصات متفاوت تولید می‌شود که هر کدام از آنها مزیت‌های مخصوصی دارند و برای اهداف خاصی در صنعت ساخت و ساز تولید می‌شوند. اگر می‌خواهید با مشخصات این نوع میلگرد بیشتر آشنا شوید توصیه می‌کنم ادامه مقاله به خصوص جداول آن را مطالعه و بررسی کنید.

نوع میلگرد علامت میلگردمیزان تنش تسلیم میلگردمقدار مقاومت کششی میلگردمقدار ازدیاد طول نسبی میلگردمقدار زاویه خمش میلگردقطر فک خمش میلگرد
‌آجدار  مارپیچآج ۳۴۰۳۴۰۵۰۰۱۸۱۸۰d2
‌آجدار  مرکبآج ۵۰۰۵۰۰۶۵۰۱۰۹۰d2
‌آجدار  جناغیآج ۴۰۰۴۰۰۶۰۰۱۶۱۸۰d2
جدول مشخصات میلگرد نرمال

سایز میلگرد نرمال

در حال حاضر کارخانه‌های تولیدکننده قادر هستند این محصول را در سایز‌های متفاوت تولید کنند. شما می‌توانید آن را ۸ میلی‌‌متر به بالا و متناسب با نوع فعالیتی که انجام می‌دهید خریداری کنید. معمولاً تولید میلگرد‌های نرمال مطابق با استاندارد جهانی انجام می‌شود، اگر می‌خواهید با سایز این نوع میلگرد آشنا شوید جدول زیر را مطالعه کنید:

نوع میلگردسایز (میلی‌متر)کاربرد
کلاف (‌آجدار )۵.۵ الی ۴۰صنعتی و ساختمانی
شاخه (‌آجدار )۵.۵ الی ۴۰صنعتی و ساختمانی
شاخه (ساده)۵.۵ الی ۲۰صنعتی و ساختمانی
کلاف (ساده)۵.۵ الی ۲۰صنعتی و ساختمانی
جدول سایز میلگرد

شما می‌توانید میلگرد نرمال را در طول ۳ الی ۱۱.۹ متر از تولید کننده خریداری کنید. انتخاب طول میلگرد به نوع کار شما بستگی دارد. با کاهش طول این میلگردها میزان ضایعات شما به حداقل میزان خود کاهش پیدا می‌کند و شما می‌توانید صرفه جویی خوبی در هزینه ها داشته باشید. میلگردهای نرمال در اندازه ها، درجه ها و انواع مختلفی برای پشتیبانی از انواع سازه ها وجود دارند. اندازه‌های استاندارد میلگرد می‌تواند بسته به کشور‌های تولید کننده متفاوت باشد.


قیمت میلگرد نرمال

با درک بهتر میلگرد نرمال، نحوه استفاده از آن، تنوع و اندازه‌های فراوان موجود آن در بازار، به این موضوع پی خواهید برد که قیمت آن‌ها با توجه به این ویژگی‌ها و سایر ویژگی‌های موجود مانند وزن، میزان عرضه و تقاضا، اندازه، کیفیت و … می‌تواند متفاوت باشد. همانطور که می‌دانید این نوع فاکتورها می‌توانند روی قیمت این محصول تاثیر بگذارند. شما می‌توانید قیمت روز آنها را از مراکز فروش استعلام بگیرید. قیمت میلگرد نرمال، همواره در حال نوسان است و شما باید قبل از خرید قیمت‌ها را از وب سایت‌های معتبر و یا مراکز فروش استعلام بگیرید. به این موضوع توجه کنید که کیفیت میلگرد در اولویت است و شما نباید کیفیت را فدای قیمت کنید.


جمع بندی

در این مقاله تلاش بر این شد تا شما را با میلگرد نرمال که یکی از محصولات پر استفاده در صنعت ساخت و ساز به حساب می‌آید آشنا کرده و اطلاعات جامع و مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم. همچنین درباره تفاوت‌های این محصول با میلگرد معمولی، مشخصات و کاربرد‌های آن نیز صحبت کردیم. شما می‌توانید جهت خرید و سفارش انواع محصولات فولادی به وبسایت فولاژ مراجعه کرده و از خدمات ارائه شده توسط این وبسایت استفاده کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.