همراه شما در قلب بازار آهن

۰۲۱ ۲۲۰۱۱۴۵۰

تماس با ما
منو اصلی
تماس با فولاژ

هم اکنون تماس بگیرید!

۰۲۱-۲۲۰۱۱۴۵۱

Slider

شما اینجا هستید:    خانه  ››  یاتاقان

اطلاعات فنی و قیمت گریدهای یاتاقان

یاتاقان و انواع آن

فولاد یاتاقان (بلبرینگ) از جمله فولادهای دارای کارکرد خاص مشخص در بازار به شمار می‌روند. بلبرینگ‌ها و رولبرینگ‌های مورد استفاده در صنعت، از جمله اجزایی هستند که به طور مداوم و طولانی مدت، تحت فشارهای دینامیکی و مداوم قرار می‌گیرند.
 وجود این فشار‌ها منجر به ایجاد سایش و فرسایش شدید در فولاد مورد استفاده می‌شود لذا فولاد یاتاقان (بلبرینگ) باید توانایی مقاومت در برابر این فشارها را دارا باشد. علاوه بر آن، بلبرینگ و رولبرینگ، با توجه به کاربرد گسترده در صنعت، با مایعات خورنده مانند آب، اسیدها و بازها و همچنین گازهای اکسیدی متعدد در تماس هستند.
متداول‌ترین عامل خوردگی بلبرینگ و رولبرینگ آب است. آب حتی توانایی تخریب بلبرینگ‌ها و رولبرینگ‌های ضد آب در شرایط محیط کاری سرد را دارد. بنابر دلایل ذکر شده، معمولا بلبرینگ‌ها و رولبرینگ‌ها نیازمند مراقبت ویژه مخصوصا موارد استفاده در صنایع خورنده و شیمیایی هستند.
 در مواردی که بلبرینگ و رولبرینگ به طور پیوسته در تماس با محیط مرطوب و خورنده هستند، از گریدهای استیل و یا فولاد آلیاژی روکش کروم استفاده می‌شود. همچنین در مصارف خاص، استیل‌های مورد استفاده، توسط فلورید کروم روکش دهی می‌شوند تا مقاومت به خوردگی را به طور چشم‌گیری افزایش دهند. در محیط‌های بازی نیز از استیل‌های سخت شده و یا دارای روکش سرامیکی و نیکی استفاده می‌شود.

گریدهای فولاد یاتاقان (بلبرینگ)

از معروف‌ترین فولادهای یاتاقان می‌توان به ۶Cr100 و ۶Cr145‌ اشاره کرد. این دو گرید به دلیل خواص ویژه‌ای که دارند می‌توانند در ساخت انواع بلبرینگ، رولبرینگ، دیسک و ساچمه مورد استفاده قرار بگیرند. ترکیب شیمیایی حدودی این گریدها به شرح زیر می‌باشد:

  • کربن ۰٫۹ تا ۱ درصد
  • منگنز ۰٫۲۵ تا ۰٫۴۵ درصد
  • سیلیسیوم ۰٫۱۵ تا ۰٫۳۵ درصد
  • نیکل ۰٫۳ درصد
  • کروم ۱٫۳۵ تا ۱٫۶۵ درصد
  • مس ۰٫۳ درصد

تمامی موارد ذکر شده می‌تواند بر حسب محل مورد استفاده این فولادها تغییر کند.

خواص مکانیکی و فیزیکی فولاد یاتاقان (بلبرینگ)

همان‌طور که در بالا مشخص است، این سری از فولادهای آلیاژی، حاوی مقادیر زیادی از انواع عناصر آلیاژی می‌باشند. وجود این عناصر آلیاژی، منجر به ایجاد خواص زیر در درون فولاد یاتاقان شده است:

  • مقاومت به خوردگی مطلوب
  • مقاومت به شکست خستگی
  • خواص سایشی و فرسایشی مطلوب
  • سختی بالا به دلیل وجود مقادیر زیاد کربن و حضور کروم و نیکل

قیمت فولاد یاتاقان (بلبرینگ)

قیمت فولاد یاتاقان (بلبرینگ) از طریق میزان عناصر آلیاژی موجود در آن و هم‌چنین نوسانات قیمت روزانه آهن و فولاد، تغییر هزینه‌های مربوط به حمل و نقل و انرژی و هم‌چنین تغییر قیمت ارز به طور روزانه دستخوش تغییراتی می‌شود. فولاد یاتاقان (بلبرینگ)، ازجمله فولادهای مقرون به صرفه و اقتصادی در بین فولادهای آلیاژی به حساب می‌آید، چرا که علاوه بر میزان نسبتا زیاد عناصر آلیاژی در آن، این فولادها دارای عمر کاری زیادی می‌باشند و تا مدت‌ها می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند. برای اطلاع از قیمت روزانه فولاد یاتاقان (بلبرینگ) می‌توانید با کارشناسان فولاژ از طریق مسیرهای ارتباطی زیر تماس حاصل نمایید تا در کم‌ترین زمان، در جریان جدیدترین نرخ‌های مربوط به فولاد یاتاقان (بلبرینگ) قرار بگیرید.