همراه شما در قلب بازار آهن

۰۲۱ ۲۲۰۱۱۴۵۰

تماس با ما
منو اصلی
تماس با فولاژ

هم اکنون تماس بگیرید!

۰۲۱-۲۲۰۱۱۴۵۱

Slider

شما اینجا هستید:   خانه  ››  آلومینیوم

اطلاعات فنی و قیمت گریدهای آلومینیوم

آلومینیوم و انواع آن

آلومینیوم و آلیاژهای آن، از جمله پرکاربردترین آلیاژهای غیرآهنی مورد استفاده در صنعت می‌باشند. آهن و آلیاژهای مرتبط با آن، اگرچه دارای مزایایی نظیر استحکام و سختی بالا، فراوانی زیاد و قیمت تمام شده کم‌تر هستند، اما با مشکلاتی نظیر چگالی زیاد، رسانایی حرارتی کم و میزان خوردگی بالا روبرو هستند. موارد ذکر شده، موجب شده است که در صنایعی نظیر حمل و نقل هوایی و دریایی و همچنین صنایع الکترونیکی رویکرد صنایع تولیدی، به سمت استفاده از فلزات غیرآهنی نظیر آلومینیوم و مس برود.
از جمله ویژگی‌های برجسته آلومینیوم که منجر به استفاده روزافزون از آن شده است می‌توان به چگالی پایین، غیرسمی بودن، رسانایی حرارتی و الکتریکی زیاد، مقاومت به خوردگی بالا و همنچنین چکش‌خواری مناسب آن اشاره کرد. اما از طرفی، آلومینیوم به دلیل نقطه ذوب پایین، دچار محدودیت بیشینه دمای کاری می‌باشد.
در یک دسته‌بندی کلی، آلومینیوم و آلیاژهای آن، به دو دسته کلی کارشده و ریختگی تقسیم می‌شوند. دسته اول دارای مقاومت به خوردگی و انتقال حرارت بهتر می‌باشند و مناسب برای انجام انواع عملیات ثانویه هستند. در مقابل، دسته دوم به سادگی ریخته‌گری می‌شوند، استحکام بالایی دارند و کیفیت نهایی سطحی آن‌ها بسیار خوب است. آلومینیوم‌های کار شده تا ۸ درصد و آلومینیوم‌های ریختگی تا ۱۶ درصد عناصر آلیاژی در خود می‌پذیرند.
از جمله پرمصرف‌ترین عناصر آلیاژی مورد استفاده در آلومینیوم می‌توان به مس،سیلیسیوم، منیزیوم، منگنز، روی و نیکل اشاره کرد. با توجه به عناصر آلیاژی ذکر شده، آلومینیوم و آلیاژهای آن را می‌توان در هشت دسته زیر تقسیم بندی کرد.

دسته‌بندی، خواص و کاربرد سری‌های آلومینیوم

سری ۱۰۰۰ 

این سری، فاقد عناصر آلیاژی می‌باشد، کرنش سختی پذیر است، رسانایی و مقاومت به خوردگی خوبی دارد اما استحکام و سختی مناسبی ندارد. از آلومینیوم سری ۱۰۰۰ در ساخت فویل‌ آشپزخانه، تجهیزات شیمیایی و هادی‌های الکتریکی استفاده می‌شود.
گریدهای مطرح: ۱۰۶۰، ۱۱۰۰، ۱۳۵۰

سری ۲۰۰۰

عنصر آلیاژی اصلی مورد استفاده در این سری، مس می‌باشد. استفاده از مس، موجب افزایش استحکام کششی، بهبود خواص دمای بالا و ماشین‌کاری می‌شود. سری ۲۰۰۰ عملیات حرارتی پذیر و جوش پذیر است و در ساخت بدنه و اجزای هواپیما و چرخ کامیون، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
گریدهای مطرح: ۲۰۱۴، ۲۰۲۴، ۲۳۵۰

سری ۳۰۰۰

در سری ۳۰۰۰ از منگنز استفاده می‌شود. حضور منیزیوم موجب بهبود انعطاف‌پذیری، افزایش مقاومت به ضربه و کاهش حفرات انقباضی در حین ریخته‌گری می‌شود. این سری، قابلیت لحیم کاری سخت و نرم دارد و در صنایع غذایی و شیمیایی و بدنه قوطی‌های نوشیدنی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
گریدهای مطرح: ۳۰۰۳، ۳۰۰۴، ۳۱۰۴

سری ۴۰۰۰

سری ۴۰۰۰ حاوی مقادیر زیادی سیلیسیوم می‌باشد. حضور این عنصر، موجب افزایش سیالیت آلومینیوم در حین ریخته‌گری و کاهش حفرات ناشی از آن می‌شود. سری ۴۰۰۰ انعطاف پذیری خیلی کمی دارد و نقطه ذوب آن پایین‌تر از سایر سری‌ها می‌باشد و به همین دلیل کاربردهای خیلی محدودتری نسبت به سایر سری‌های آلومینیوم دارد. از سری ۴۰۰۰ به طور گسترده به عنوان سیم جوش فلز پرکننده در جوشکاری استفاده می‌شود.
گریدهای مطرح: ۴۰۴۳، ۴۰۳۲

سری ۵۰۰۰

عنصر آلیاژی منیزیوم به مقدار زیاد در این سری از آلیاژهای آلومینیوم مورد استفاده قرار می‌گیرد. حضور این عنصر، منجر به تشکیل محلول جامد و افزایش سختی و استحکام آلیاژ می‌شود. سری ۵۰۰۰ دارای مقاومت به خوردگی، چقرمگی و جوش پذیری مناسب می‌باشد و از آن در مصارف ساختمانی، کشتی‌سازی و مخازن تحت فشار استفاده می‌شود. باید توجه داشت که مصرف بیش از اندازه منیزیوم منجر به حساس شدن آلیاژ تولیدی در مقابل خوردگی تنشی می‌شود.
گریدهای مطرح: ۵۰۰۵، ۵۰۸۳، ۵۰۸۶

سری ۶۰۰۰

در سری ۶۰۰۰ از عناصر سیلیسیوم و منیزیوم به طور هم‌زمان استفاده می‌شود. ویژگی بارز این سری، جوشکاری بسیار عالی، قابلیت اکسترود و مقاومت به خوردگی مناسب می‌باشد. از سری ۶۰۰۰ در ساخت بدنه خودرو‌های جدید، صنایع هوافضا و واگن‌های قطار استفاده می‌شود.
گریدهای مطرح: ۶۰۰۹، ۶۰۶۱، ۶۰۶۳

سری ۷۰۰۰

در سری ۷۰۰۰ از عناصر مس، روی و منیزیوم به صورت هم‌زمان استفاده می‌شود. سری ۷۰۰۰ دارای استحکام زیاد و چقرمگی مناسب می‌باشد و قابلیت اتصال مکانیکی دارد. از سری ۷۰۰۰ در کاربردهای تحت تنش شدید، بدنه و بال هواپیما و سپر خودروها استفاده می‌شود.
گریدهای مطرح: ۷۰۰۱، ۷۰۵۰، ۷۰۷۵

سری ۸۰۰۰

عناصر آلیاژی نظیر آهن، نیکل و لیتیوم در این سری مورد استفاده قرار می‌گیرند. سری ۸۰۰۰ قابلیت عملیات حرارتی دارد، رسانای حرارتی مناسبی است و استحکام و سختی بالایی دارد و از آن در ساخت هادی‌های الکتریکی، صنایع هوافضا، تاسیسات انرژی اتمی و درب قوطی‌های نوشیدنی استفاده می‌شود.
گریدهای مطرح:
۸۰۰۱، ۸۰۱۷، ۸۰۹۰

قیمت آلومینیوم

قیمت آلومینیوم متاثر از سری آلومینیوم انتخابی و عملیات ثانویه اعمالی بر روی آن‌ها می‌باشد. به همین دلیل، آلومینیوم و آلیاژهای آن دارای بازه‌ی قیمتی نسبتا گسترده‌ای می‌باشند. برای اطلاع از قیمت روزانه آلومینیوم، می‌توانید با کارشناسان فولاژ از طریق مسیرهای ارتباطی زیر تماس حاصل نمایید تا در کم‌ترین زمان، در جریان جدیدترین نرخ‌های مربوط به آلومینیوم قرار بگیرید.

مقالات مرتبط